Κεντρική σελίδα » Το Πανεπιστήμιο » Αποστολή, Πολιτικές και Δημοσιεύματα » Πολιτική Παροχών και Βοήθειας σε Ασθενείς Κοινωνικά Ομάδες Φοιτητών/Φοιτητριών

Πολιτική Παροχών και Βοήθειας σε Ασθενείς Κοινωνικά Ομάδες Φοιτητών/Φοιτητριών

Το Πανεπιστήμιο Αθηνών, προσεγγίζει με αγάπη και αμέριστο ενδιαφέρον τη φοιτητιώσα νεολαία και ενσκύπτει στα προβλήματα που αυτή αντιμετωπίζει.  Για το λόγο αυτό υλοποιεί μέτρα που διαπνέονται από πνεύμα κοινωνικής αλληλεγγύης. Αντικείμενο ιδιαίτερης φροντίδας αποτελούν οι ασθενέστερες οικονομικά ομάδες φοιτητών.

Συγκεκριμένα, το Πανεπιστήμιο Αθηνών έχει ήδη συστήσει Ταμείο Αρωγής Φοιτητών, σύμφωνα με τον ιδρυτικό νόμο 197/1975 «Περί δανείων εις Φοιτητάς, Ταμείου Αρωγής Φοιτητών του Πανεπιστημίου Αθηνών και μετεγγραφής φοιτητών»

Ειδικώτερα, σκοπός του Ταμείου είναι η ηθική και υλική σε είδος ή σε χρήμα ενίσχυση των φοιτητών του Πανεπιστημίου Αθηνών, για την κάλυψη εκτάκτων αναγκών τους, οι οποίες δεν μπορούν, κατά την κρίση της Διοικούσας Επιτροπής του, να αντιμετωπισθούν  με άλλον τρόπο, όπως για παράδειγμα:

1. Η αρωγή φοιτητών, πασχόντων από σοβαρές παθήσεις, καθώς και των   νοσηλευομένων σε Νοσοκομεία ή ευρισκομένων σε στάδιο αναρρώσεως, δια της παροχής βοηθήματος σε είδος ή της καταβολής σ'αυτούς ειδικού βοηθήματος
  2. Η παροχή οποιασδήποτε μορφής περίθαλψης κρίνεται αναγκαία, ακόμη κι αν δεν προβλέπεται από την κείμενη νομοθεσία
  3. Η σε εξαιρετικές περιπτώσεις παροχή εξόδων ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης στο εξωτερικό σε φοιτητές που πάσχουν από σοβαρό νόσημα, η πλήρης διάγνωση ή η θεραπεία του οποίου δεν μπορεί να γίνει στην Ελλάδα, και εφόσον έχει προηγηθεί γνωμάτευση ειδικού Καθηγητή του Πανεπιστημίου Αθηνών
  4. Η παροχή οικονομικού βοηθήματος σε απόρους φοιτητές, ιδίως αυτούς που προέρχονται από την επαρχία ή την αλλοδαπή
  5. Η παροχή οικονομικού επιδόματος σε περιπτώσεις εκτάκτων αναγκών   φοιτητών, που περιέρχονται σε δύσκολη οικονομική κατάσταση. Έστω και   παροδικώς, εξαιτίας οικογενειακών ή οικονομικών πληγμάτων, ιδίως μάλιστα εάν εξαιτίας αυτών τίθεται σε κίνδυνο η συνέχιση των σπουδών τους
  6. Η με κάθε τρόπο συμπαράσταση του Ιδρύματος στους φοιτητές του που νοσηλεύονται σε νοσοκομεία.

Ένα πρόσφατο παράδειγμα της ευαισθησίας του Πανεπιστημίου Αθηνών για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι φοιτητές του είναι και η απόφασή του να ενισχύσει οικονομικά εκείνους που, εξ αιτίας των προσφάτων πυρκαγιών, έχουν χάσει πρώτου βαθμού συγγενείς ή έχουν καταστραφεί τα σπίτια τους.

Συγκεκριμένα, οι πυρόπληκτοι φοιτητές θα έχουν δικαίωμα δωρεάν σίτισης για το ακαδημαϊκό έτος 2007-2008 και, εφόσον η οικονομική τους κατάσταση είναι κακή, θα δοθεί ενίσχυση υπό μορφή υποτροφίας για τη συνέχιση των σπουδών τους.