Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή νέων

28.09.2020

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ για τη ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ των μαθημάτων του χειμερινού εξαμήνου ακαδ. έτους 2020-21 του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας

Τα μαθήματα ξεκινούν από τη Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2020, σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα διδασκαλίας και τις ειδικές ανακοινώσεις των διδάσκόντων στην η-τάξη εκάστου μαθήματος

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Με βάση την υπ. αριθμ. αριθμ. 115744/Ζ1 Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ), την ερμηνευτική εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, τις αποφάσεις της Συγκλήτου του Ε.Κ.Π.Α .και τις αποφάσεις της Συνέλευσης του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας τα μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου του ακαδημαϊκού έτους 2020-21 προγραμματίζονται να διεξαχθούν ως εξής:

(1) Όλα τα μαθήματα του Α΄ εξαμήνου (υποχρεωτικά, κατ’ επιλογήν υποχρεωτικά και προαιρετικά) θα γίνουν δια ζώσης, δηλ. με φυσική παρουσία των φοιτητών στη Σχολή.

(2) Τα μαθήματα των Γ΄, Ε΄ και Ζ΄ εξαμήνων θα γίνουν ως εξής:

α. Τα υποχρεωτικά μαθήματα θα γίνουν εξ αποστάσεως, εκτός από τις περιπτώσεις εκείνες που ο διδάσκων θα ζητήσει τη φυσική παρουσία των φοιτητών.
β. Τα κατ’ επιλογήν και προαιρετικά μαθήματα θα γίνουν δια ζώσης.
γ. Τα μαθήματα της Δογματικής (γ’ εξ.)  και Ιστορίας Δογμάτων (ε’ εξ.) θα γίνουν δια ζώσης.

(3) Σε όλες τις περιπτώσεις δια ζώσης διδασκαλίας οι φοιτητές χωρίζονται κατά τις υποδείξεις του διδάσκοντος σε ομάδες, εκάστη των οποίων δεν μπορεί να υπερβαίνει τους 50 φοιτητές. Ο χρόνος προσέλευσης στη Σχολή της κάθε ομάδας προσδιορίζονται από τον διδάσκοντα με σχετική ανακοίνωση.

(4) Η εξ αποστάσεως διδασκαλία γίνεται κάθε Δευτέρα, Τρίτη και Τετάρτη. Η δια ζώσης διδασκαλία γίνεται κάθε Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο.

(5) Τα μαθήματα των Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων διεξάγονται σύμφωνα με τον Κανονισμό Λειτουργίας τους (65% δια ζώσης και 35% εξ αποστάσεως).

(6) Τα μαθήματα του Χειμερινού Εξαμήνου ξεκινούν από τη Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2020, σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα διδασκαλίας και τις ειδικές ανακοινώσεις στην η-τάξη εκάστου μαθήματος.

Εύχομαι σε όλους καλή, ευλογημένη και δημιουργική χρονιά.

Ιδιαίτερα στις δύσκολες αυτές περιστάσεις είη ο Θεός βοηθός!

Ο Πρόεδρος του Τμήματος

+ Ο Αβύδου Κύριλλος (Κατερέλος)