Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή νέων

27.10.2017

Πρυτανική ενημέρωση 26.10.17 για ζητήματα σχετικά με τον Ειδικό Λογαριασμό Κονδυλίων Έρευνας του ΕΛΚΕ

Λειτουργία Helpdesk, Συμβάσεις απασχόλησης

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι από την Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2017, έχει ξεκινήσει η λειτουργία της νέας υπηρεσίας του ΕΛΚΕ, Υποστήριξη και Αρωγή Χρηστών (Help Desk) για την εξυπηρέτησή σας μέσω του τηλεφωνικού αριθμού 210 727 5900, αλλά και μέσω του  email: helpdesk@elke.uoa.gr

Η υπηρεσία του Help Desk  λειτουργεί καθημερινά από τις 9:00 έως τις 14.00.

Σκοπός της υπηρεσίας αυτής  προς τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας και οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο, αποτελεί η απάντηση ερωτημάτων, η παροχή πληροφοριών και η υποστήριξη στην αντιμετώπιση προβλημάτων σχετικών με την λειτουργία του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας, τη διαχείριση των έργων και γενικότερα με τις παρεχόμενες υπηρεσίες του. Στόχος είναι, μετά από μια δοκιμαστική περίοδο, να αποτελέσει υπηρεσία μιας στάσης (one stop shop).

Η υπηρεσία Υποστήριξης και Αρωγής Χρηστών (Helpdesk), λαμβάνει, τηλεφωνικώς ή μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, καταγράφει και απαντά σε ερωτήματα, ενεργεί κατάλληλα για την επίλυση προβλημάτων και ενημερώνει σχετικά τους ενδιαφερόμενους και παρέχει άμεση και δυναμική βοήθεια στους συναλλασσόμενους. Σε ειδικές περιπτώσεις τα στελέχη της υπηρεσίας του Helpdesk προωθούν ερωτήματα που χρήζουν της εξειδικευμένης συνδρομής αρμοδίων υπαλλήλων των Τμημάτων του Ε.Λ.Κ.Ε., προκειμένου να απαντηθούν απευθείας από αυτούς.

Η ηλεκτρονική αποστολή αιτημάτων και λοιπών εγγράφων προς διεκπεραίωση από τον ΕΛΚΕ θα συνεχίσει να γίνεται με την χρήση του κεντρικού email του ΕΛΚΕ: rc@elke.uoa.gr.

Τέλος, σε συνέχεια της από 25.7.2017 επιστολής του Προέδρου της Επιτροπής Ερευνών, αναφορικά με την απασχόληση προσωπικού, θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι μετά την έναρξη ισχύος του ν. 4485/2017 (ΦΕΚ τ.Α΄ 114/2017) η επιλογή του επιστημονικού, διοικητικού και τεχνικού προσωπικού

που απασχολείται σε έργα ή προγράμματα που διαχειρίζεται ο ΕΛΚΕ, θα γίνεται αποκλειστικά κατόπιν πρόσκλησης, είτε η απασχόληση αφορά σε σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου, είτε σε σύμβαση μίσθωσης έργου.  Επισυνάπτεται έγγραφο σχετικά με την απασχόληση προσωπικού και τη διαδικασία κατάθεσης συμβάσεων στον ΕΛΚΕ.

Θερμή παράκληση για την ενημέρωση σε σχέση με τα παραπάνω όλου του προσωπικού που εμπλέκεται σε διαδικασίες με τον ΕΛΚΕ.

- Σχετικό έγγραφο

Θάνος Δημόπουλος,