Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή νέων

17.05.2019

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ - Επιστημονικό Συνέδριο για τον Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό από την Κοσμητεία της Θεολογικής Σχολής Αθηνών

Δηλώσεις ενδιαφέροντος στην ηλεκτρονική διεύθυνση deantheol@uoa.gr μέχρι 15 Ιουνίου 2019

ΠΡΟΣ: Τα μέλη Δ.Ε.Π. και Ε.ΔΙ.Π.
της Θεολογικής Σχολής και
των λοιπών Σχολών του Ε.Κ.Π.Α.

Αξιότιμοι κ. συνάδελφοι,

Με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 240 χρόνων από το μαρτύριο του Αγ. Κοσμά του Αιτωλού και με δεδομένη την μεγάλη του προσφορά στην Εκκλησία, την Κοινωνία και το Έθνος, η Κοσμητεία της Θεολογικής Σχολής διοργανώνει Επιστημονικό Συνέδριο στην Αθήνα, το οποίο προγραμματίζεται να υλοποιηθεί στο πρώτο 10ήμερο του Νοεμβρίου του τρέχοντος έτους, και του οποίου οι εισηγήσεις θα κινηθούν στις παρακάτω θεματικές ενότητες:

1. Θεσμοί (Εκκλησία, γάμος, οικογένεια, έθνος)

2. Ποιμαντική (ενορίες, κανονικό δίκαιο, ηθική, πνευματική πατρότητα)

3. Θεολογία (Αγία Γραφή, Πατέρες, Δόγμα)

4. Μοναχισμός - Σχέσεις με Οικουμενικό Πατριαρχείο - Κολλυβαδικό ζήτημα - σχέσεις με τους κατακτητές

5. Παιδεία (παιδαγωγικά στοιχεία στο έργο του, ίδρυση σχολείων, επικοινωνία)

6. Αγιογραφία - υμνογραφία - αφιερωματικοί ναοί

7. Ετερόθρησκοι και ετερόδοξοι

Κατόπιν τούτου απευθύνουμε ανοιχτή πρόσκληση σε όσους από εσάς θα ήθελαν να μετάσχουν σ΄ αυτό. Ως προθεσμία εκδήλωσης ενδιαφέροντος και γνωστοποίησης του τίτλου των εισηγήσεών σας ορίζεται η 15η Ιουνίου του τρέχοντος έτους. Δηλώσεις ενδιαφέροντος στην ηλεκτρονική διεύθυνση deantheol[at]uoa[dot]gr.

Με τιμή

Ο Κοσμήτωρ της Θεολογικής Σχολής