Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή νέων

12.10.2020

ΠΑΡΑΤΑΣΗ! Πρόσκληση υποβολής ενδιαφέροντος για την εισαγωγή στο Π.Μ.Σ. "Η Θεολογία στον Σύγχρονο Κόσμο" του Τμήματος Θεολογίας του Ε.Κ.Π.Α. (ακαδημαϊκό έτος 2020-21)

Η περίοδος υποβολής αιτήσεων παρατείνεται έως 16 Οκτωβρίου 2020, ηλεκτρονικά, σύμφωνα με τις οδηγίες της προκήρυξης

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ
«Η ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟΝ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΟΣΜΟ»
ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ
ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2020-2021

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το Τμήμα Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών προσκαλεί τους ενδιαφερομένους να υποβάλουν αίτηση για εισαγωγή στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) «Η Θεολογία στον Σύγχρονο Κόσμο» (Theology in the Contemporary World) με τρεις Ειδικεύσεις:

1. «Θρησκευτικός Τουρισμός»
    (Religious Tourism)
  2. «Θεολογία, Εκπαίδευση και Διαπολιτισμική Επικοινωνία»
    (Theology, Education and Intercultural Communication)
  3. «Εκκλησία, Διαθρησκειακός Διάλογος και Διεθνείς Σχέσεις»
    (Church, Interreligious Dialogue and International Relations)

Οι αιτήσεις των υποψηφίων μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά υποβάλλονται ηλεκτρονικά από 2 Σεπτεμβρίου 2020 μέχρι και 16 Οκτωβρίου 2020 μέσω της ηλεκτρονικής ταχυδρομικής διεύθυνσης του Π.Μ.Σ.: tcw[at]theol.uoa[dot]gr. Σχετικές αναλυτικές οδηγίες είναι διαθέσιμες στην Προκήρυξη και στην επίσημη ιστοσελίδα του Π.Μ.Σ. https://syko.theol.uoa.gr/.

Το Π.Μ.Σ. απευθύνεται ιδιαίτερα σε δραστηριοποιούμενους στη δημόσια σφαίρα, όπως δημοσιογράφους, εκπαιδευτικούς, στελέχη κυβερνητικών και μη οργανισμών, στην άσκηση ερευνητικού, εκπαιδευτικού και κοινωνικού έργου και ιερατικής διακονίας, καθώς και στον επιχειρηματικό τομέα.

Στο πλαίσιο της λειτουργίας του Π.Μ.Σ. προβλέπεται καταβολή τελών φοίτησης, η οποία κρίνεται ως εξαιρετικά ανταποδοτική για τους μελλοντικούς κατόχους του Δ.Μ.Σ., καθώς θα αποκτήσουν ειδίκευση σε αντικείμενα με μεγάλη επαγγελματική ανταπόδοση.

Η Διευθύντρια του Π.Μ.Σ.

Καθηγήτρια Ιωάννα Στουφή-Πουλημένου