Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή νέων

15.04.2016

«Οι πρόσφυγες έχουν τη συμπαράσταση των Χριστιανικών Εκκλησιών» - Συνέντευξη του Κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητή Απόστολου Β. Νικολαΐδη

στην Ελληνική Υπηρεσία της Deutsche Welle [14.04.2016]

Τί περιμένει η Ορθοδοξία από τη συμβολική επίσκεψη του Πάπα Φραγκίσκου το ερχόμενο Σάββατο στη Λέσβο; Η κοινή παρουσία του πάπα, του πατριάρχη Βαρθολομαίου και του Αρχιεπισκόπου Αθηνών Ιερώνυμου στο νησί δίνει μια οικουμενική διάσταση στην επίσκεψη. Ακούγεται έτσι καθαρότερα η φωνή των χριστιανικών εκκλησιών στον κόσμο; Ποιά είναι εντέλει η στάση της ορθοδοξίας έναντι των προσφύγων, που στη σημερινή ιστορική συγκυρία είναι κατά πλειοψηφία μουσουλμάνοι; Υπάρχει μια ιδιαίτερη ή εξαιρετική πρωτοβουλία της Ορθόδοξης Εκκλησίας στην Ελλάδα για το προσφυγικό που κατά τη γνώμη σας αξίζει να εξαρθεί; Αυτά ήταν μερικά από τα ερωτήματα  στα οποία κλήθηκε να απαντήσει ο Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής Καθηγητής Απόστολος Β. Νικολαΐδης σε συνέντευξη που παραχώρησε τον κ. Σπύρο Μοσκόβου, υπεύθυνο της Ελληνικής Υπηρεσίας της Deutsche Welle.

- H συνέντευξη στη γερμανική γλώσσα εδώ

- Η συνέντευξη στην ελληνική γλώσσα εδώ

Από την Κοσμητεία