Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή νέων

20.01.2017

Εργαστήριο Επιχειρηματικότητας του Κέντρου Έρευνας, Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του ΕΚΠΑ

Φοιτητικές Επιχειρηματικές Ομάδες

- Σκοπός του Εργαστηρίου Επιχειρηματικότητας
Το Κέντρο Έρευνας, Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνει Εργαστήριο Επιχειρηματικότητας για φοιτητές που θέλουν να αναπτύξουν τις επιχειρηματικές τους ιδέες. Σκοπός του εργαστηρίου είναι η ανάπτυξη επιχειρηματικών δεξιοτήτων των φοιτητών. Μέσα από την εκπαιδευτική διαδικασία οι φοιτητές θα αποκτήσουν τα βασικά εφόδια για να αναπτύξουν τις επιχειρηματικές τους ιδέες. Η παρουσίαση των θεμάτων ακολουθεί την μεθοδολογία της λιτής επιχειρηματικής εκκίνησης (lean startup).

Τον συντονισμό και την διδασκαλία του εργαστηρίου έχει ο Δρ Αντώνης Λιβιεράτος.

- Δομή του Εργαστηρίου Επιχειρηματικότητας
Στο πλαίσιο του εργαστηρίου οι φοιτητές καλούνται να εργαστούν πάνω σε μια δική τους επιχειρηματική ιδέα και να διαμορφώσουν το επιχειρηματικό τους μοντέλο. Κατά την διάρκεια του τελευταίου μαθήματος οι συμμετέχοντες θα παρουσιάσουν την επιχειρηματική τους ιδέα σε εκδήλωση η οποία θα είναι ανοικτή στο κοινό (elevator pitch). Οι παρουσιάσεις θα κριθούν από επιτροπή η οποία και θα αναδείξει τις τρεις επικρατέστερες ιδέες. Με την ολοκλήρωση του προγράμματος οι συμμετέχοντες θα λάβουν πιστοποιητικό από το Κέντρο Έρευνας, Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας.

- Συμμετέχοντες
Το εργαστήριο απευθύνεται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές του Πανεπιστημίου Αθηνών. Οι συμμετέχοντες καλούνται να υποβάλλουν την επιχειρηματική τους ιδέα την οποία θα αναπτύξουν κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου. Το εργαστήριο έχουν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν μέχρι και 10 επιχειρηματικές ομάδες. Ο μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων ανά επιχειρηματική ομάδα είναι 3 άτομα. Δεν είναι υποχρεωτικό όλα τα μέλη της ομάδας να είναι από το ΕΚΠΑ θα πρέπει όμως ένα τουλάχιστον μέλος να είναι φοιτητής του Πανεπιστημίου. Η συμμετοχή στο εργαστήριο είναι δωρεάν.

- Διεξαγωγή μαθημάτων
Η διεξαγωγή των μαθημάτων θα γίνεται κάθε Πέμπτη 14.00-17.00 στο κέντρο της Αθήνας. Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν την Πέμπτη 16 Μαρτίου 2017 και θα ολοκληρωθούν την Πέμπτη 11 Μαΐου (7 εβδομάδες μαθήματα + 2 εβδομάδες διακοπές του Πάσχα).

- Δηλώσεις συμμετοχής
Κάθε φοιτητής ή επιχειρηματική ομάδα που επιθυμεί να δηλώσει συμμετοχή παρακαλείται να συμπληρώσει τη σχετική φόρμα την οποία μπορεί να κατεβάσει από εδώ: www.uoastartup.gr

To αρχείο αυτό θα πρέπει να αποσταλεί στο mail: alivieratos@econ.uoa.gr με τίτλο «ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ». Δηλώσεις συμμετοχής μέχρι και Κυριακή 5 Μαρτίου 2017.

Από το Εργαστήριο