Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή νέων

02.11.2017

Επίσκεψη-Ξενάγηση με ελεύθερη είσοδο στη Μόνιμη Έκθεση του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου στο μέγαρο της Παλαιάς Βουλής

Κυριακή 5/11/2017 και ώρα 11:30, στο πλαίσιο του (Π) μαθήματος «Η Εκκλησία κατά την Οθωμανική Κυριαρχία: Ιδεολογικά ρεύματα και συμμετοχή στα κινήματα του Γένους»

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Στο πλαίσιο του (Π) μαθήματος «Η Εκκλησία κατά την Οθωμανική Κυριαρχία: Ιδεολογικά ρεύματα και συμμετοχή στα κινήματα του Γένους», (Γ΄εξ.), προσκαλούνται οι φοιτητές/τριες την Κυριακή 5/11/2017 και ώρα 11:30 να παρακολουθήσουν προγραμματισμένη ξενάγηση με ελεύθερη είσοδο στη Μόνιμη Έκθεση του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου στο μέγαρο της Παλαιάς Βουλής.

Το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο ιδρύθηκε από την Ιστορική και Εθνολογική Εταιρεία της Ελλάδος, η οποία από τη σύστασή της το 1882 άρχισε το έργο της συλλογής ιστορικού υλικού.

Στεγάζεται μόνιμα στο Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής, το οποίο είναι άμεσα συνδεδεμένο με την ελληνική ιστορία καθώς πρόκειται για την πρώτη μόνιμη στέγη του Ελληνικού Κοινοβουλίου από το 1962. Αντικείμενο του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου είναι η ιστορία του νεότερου Ελληνισμού: η περίοδος της τουρκοκρατίας και φραγκοκρατίας, η Επανάσταση του 1821, οι απελευθερωτικοί αγώνες, η δημιουργία του ανεξάρτητου κράτους, η πολιτική, κοινωνική και πνευματική εξέλιξη του Ελληνισμού μέχρι σήμερα.

Όσοι και όσες φοιτητές/τριες επιθυμείτε να συμμετάσχετε, παρακαλείσθε να δηλώσετε σχετικά (όνομα, επώνυμο, αριθμ. φοιτ. μητρώου) στην Δρ. Αθηνά Κονταλή (Γραφείο 104, akontali[at]theol.uoa[dot]gr) μέχρι και την Παρασκευή 3/11/2017.

Σημείο συνάντησης: Κυριακή 5/11/2017, ώρα 11:30. Πλατεία Κολοκοτρώνη, Σταδίου 13 Αθήνα.  Μπροστά από το άγαλμα του Θ. Κολοκοτρώνη. (πλησίον Μετρό «Σύνταγμα»).

Από το Γραφείο