Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή νέων

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ και ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ στην Ιερά Μονή Βηθλεέμ Κορωπίου

Σάββατο 13 Απριλίου 2019 από 10.30πμ ως 12.30μμ, Τόπος συνάντησης: Σταθμός Μετρό ‘’ Ευαγγελισμός’’ επί της οδού Βασιλίσσης Σοφίας.

Ανακοίνωση

Στο πλαίσιο του μαθήματος “Εκκλησιαστική Χρυσοκεντητική και Υφαντουργία ως Λειτουργικές Τέχνες” (Η' Εξ. Π) θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική και προσκυνηματική επίσκεψη των φοιτητών και των φοιτητριών του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας την Ιερά Μονή Βηθλεέμ Κορωπίου το Σάββατο 13 Απριλίου 2019 από 10.30πμ ως 12.30μμ. Η Ιερά Μονή Βηθλεέμ, χτισμένη στις υπώρειες ενός λόφου κοντά στα απομεινάρια αρχαίου ναού του Απόλλωνα, δεσπόζει και στερεώνει πνευματικά την περιοχή και τον κάθε επισκέπτη. Η γυναικεία αδελφότητα με άοκνες προσπάθειες και υπό τις ευλογίες του Μητροπολίτου Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ.κ. Νικολάου έχουν φτιάξει μια όαση πνευματικής ανατροφοδότησης στην ευρύτερη περιοχή των Μεσογείων. Επιπρόσθετα, διαθέτει εξαίρετα εργαστήρια εκκλησιαστικής χρυσοκεντητικής, αγιογραφίας και ψηφιδωτού.

Ώρα συνάντησης
: 09.00πμ.

Η διδάσκουσα,

Δρ. Ελένη Βλαχοπούλου, Ε.ΔΙ.Π.
Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας