Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή νέων

06.06.2018

Εξεταστέα Ύλη μαθημάτων εαρινού εξαμήνου Αναπλ. Καθηγήτριας Κίρκης Κεφαλέα ακαδ. έτους 2017-18

"Θρησκευτικά Θέματα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας" και "Μεθοδολογία Επιστημονικής Έρευνας"

ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ  ΥΛΗ  ΣΤΟ  ΜΑΘΗΜΑ

Α) «ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ  ΘΕΜΑΤΑ  ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ  ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ»

-          Όσοι έχουν επιλέξει το βιβλίο Οργή Θεού. Οι ελληνικές εκδοχές της «Ελεονώρας» του Μπύργκερ, θα διαβάσουν ολόκληρο το βιβλίο.

-          Όσοι έχουν επιλέξει το βιβλίο του Mario Vitti, Ιστορία της νεοελληνικής λογοτεχνίας, θα διαβάσουν τις σελίδες 386 έως 587.

ΕΠΙΣΗΣ: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ, από τον Φάκελο Μαθήματος «Θρησκευτικά Θέματα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας» (από το e-class), τα εξής κεφάλαια, ανεξάρτητα από την 1η ή τη 2η επιλογή:

1. Ευάγγελου Μόσχου, «Η μεταπολεμική μας ποίηση και το θρησκευτικό συναίσθημα» (σ. 24-26)
  2. Δημήτρης Ελευθεράκης, «Το θρησκευτικό στοιχείο στη μοντέρνα ελληνική ποίηση» (σ. 27-31)
  3. Λίνου Πολίτη, «Η θρησκευτικότητα του Σολωμού» (σ.32-40)
  4. Γ.Π. Σαββίδης, «Ήταν Χριστιανός ο Καβάφης;» (σ.53-55)

Η ίδια εξεταστέα ύλη ισχύει και για τους φοιτητές/φοιτήτριες που είναι επί πτυχίω.

Β)  «ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ  ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ  ΕΡΕΥΝΑΣ»:

-          Όσοι έχουν δηλώσει το βιβλίο του Δημήτρη Αγγελάτου, Η Άλφα Βήτα του Νεοελληνιστή, θα διαβάσουν τις σελίδες 19 έως 36, σ. 39 έως 53, σ. 277 έως 284, και σ. 287 έως 311.

-          Όσοι έχουν δηλώσει το βιβλίο του Αλέξη Πολίτη, Εγχειρίδιο του Νεοελληνιστή, θα διαβάσουν τις σελίδες σ. 23 έως 86 και σ. 103 έως 214.

Επίσης:  Οι εξετάσεις θα διεξαχθούν προφορικά στο γραφείο της διδάσκουσας.

Από το Γραφείο