Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή νέων

09.11.2020

Δηλώσεις ΕΥΔΟΞΟΣ και διανομή διδακτικών Συγγραμμάτων χειμερινού εξαμ. ακαδ.έτους 2020-2021

ΕΦΑΡΜΟΓΗ : https://eudoxus.gr/Students

(Προθεσμία δηλώσεων Συγγραμμάτων και κατ'οίκον διανομή)

Σύμφωνα με το υπ’ αριθ. ΦΕΚ 4838/4.11.2020 τ. Β΄, στο οποίο εκδόθηκε η υπ’ αριθ.   149937/Ζ1/4.11.2020 απόφαση του Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων και του Αναπληρωτή Υπουργού  Οικονομικών με θέμα «Καθορισμός της διαδικασίας διανομής των διδακτικών συγγραμμάτων προς τους φοιτητές των Α.Ε.Ι. και Α.Ε.Α., καθώς και τα λοιπά θέματα σχετικά με τη διαδικασία υποβολής δηλώσεων στο πληροφοριακό σύστημα ΕΥΔΟΞΟΣ για το χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2020-2021», καθώς και το υπ’ αριθ. 150506/Ζ1/4.11.2020  (αρ. πρωτ. Ε.Κ.Π.Α. 50775/5.11.2020) έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, ανακοινώνεται ότι:

Η διαδικασία υποβολής των δηλώσεων για την επιλογή διδακτικών συγγραμμάτων, η οποία γίνεται μέσω της εφαρμογής EΥΔΟΞΟΣ στη διεύθυνση: https://eudoxus.gr/Students ,από τους δικαιούχους φοιτητές,

θα ξεκινήσει την Πέμπτη 5 Νοεμβρίου 2020
και θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί
έως την Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2020.

Διευκρινίζεται ότι δεν δύναται να υπάρξει παρέκκλιση από την εν λόγω προθεσμία, συνεπώς η ως άνω καταληκτική ημερομηνία υποβολής δηλώσεων είναι υποχρεωτική.

Η διανομή των διδακτικών συγγραμμάτων για το χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2020-2021 θα πραγματοποιηθεί με κατ’ οίκον παράδοση αυτών προς τους δικαιούχους φοιτητές των Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Α.Ε.Ι.) και των Ανωτάτων Εκκλησιαστικών Ακαδημιών  (Α.Ε.Α.) , με ευθύνη των εκδοτικών οίκων μέσω εταιριών ταχυμεταφορών ( courier).

Η διανομή των διδακτικών συγγραμμάτων αναμένεται να ξεκινήσει
 την Δευτέρα 23 Νοεμβρίου
και θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί
έως τις 11 Ιανουαρίου 2021.

Διευκρινίζεται ότι η διαδικασία της διανομής των συγγραμμάτων του χειμερινού εξαμήνου του ακαδημαϊκού έτους 2020-2021 υλοποιείται και ολοκληρώνεται σύμφωνα με τους όρους της σχετικής Κοινής Υπουργικής Απόφασης, ανεξάρτητα εάν η εκπαιδευτική διαδικασία στα Α.Ε.Ι. και τις Α.Ε.Α. πραγματοποιείται εξ αποστάσεως ή με φυσική παρουσία.

ΠΡΟΣΟΧΗ:  υπενθυμίζεται ότι οι φοιτητές του Τμήματος Θεολογίας του Ε.Κ.Π.Α.  υποχρεούνται να προβούν και σε δήλωση Μαθημάτων στη εφαρμογή My-studies  και δικαιούνται να παραλάβουν Συγγράμματα, μόνο για τα μαθήματα εκείνα τα οποία έχουν συμπεριλάβει κατά το τρέχον εξάμηνο και στη δήλωση Μαθημάτων. Επισημαίνεται ότι βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας, οι φοιτητές που έχουν υπερβεί τα ν+2 έτη σπουδών δεν δικαιούνται δωρεάν διδακτικά συγγράμματα.

Επισημαίνουμε ότι για τις  ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΩΝ στην ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΕΥΔΟΞΟΣ υπάρχει ΜΕΓΙΣΤΟ ΟΡΙΟ ΕΠΙΛΟΓΗΣ  μέχρι και οκτώ (8) Συγγραμμάτων/μαθημάτων.