Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή νέων

08.11.2017

Από την εκπαιδευτική ξενάγηση στη Μόνιμη Έκθεση του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου στο μέγαρο της Παλαιάς Βουλής του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας ΕΚΠΑ

στο πλαίσιο του μαθήματος «Η Εκκλησία κατά την Οθωμανική Κυριαρχία: Ιδεολογικά ρεύματα και συμμετοχή στα κινήματα του Γένους»

Στο πλαίσιο του μαθήματος «Η Εκκλησία κατά την Οθωμανική Κυριαρχία: Ιδεολογικά ρεύματα και συμμετοχή στα κινήματα του Γένους», (Γ΄εξ.), πραγματοποιήθηκε με επιτυχία την Κυριακή 5/11/2017, η εκπαιδευτική ξενάγηση φοιτητών και φοιτητριών του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας, διάρκειας δύο ωρών στη Μόνιμη Έκθεση του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου στο μέγαρο της Παλαιάς Βουλής. Οι φοιτητές/τριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μέσα από τις σημαντικές συλλογές του Ιστορικού Μουσείου την ιστορία του νεότερου Ελληνισμού: την περίοδο της τουρκοκρατίας και φραγκοκρατίας, την Επανάσταση του 1821, τους απελευθερωτικούς αγώνες, τη δημιουργία του ανεξάρτητου κράτους, την πολιτική, κοινωνική και πνευματική εξέλιξη του Ελληνισμού μέχρι σήμερα.

Από το Γραφείο