Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή Εκδήλωσης

10.11.2017

Visible Unity-Historical Remarks on an Ecumenical Idea - Διάλεξη του Καθηγητή Heinrich Holze στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+

Στο πλαίσιο του προγράμματος ακαδημαϊκών ανταλλαγών ERASMUS+ θα μιλήσει στη Θεολογική Σχολή ΕΚΠΑ ο κ. Heinrich Holze, Καθηγητής Εκκλησιαστικής Ιστορίας της Θεολογικής Σχολής του Παν/μίου Rostock, με θέμα:

Visible Unity-Historical Remarks on an Ecumenical Idea
(Ορατή ενότητα – Ιστορικές παρατηρήσεις πάνω σε μια ιδέα της Χριστιανικής Οικουμένης).

Το θέμα αφορά στην ιστορία της αναζήτησης ορατών τρόπων έκφρασης της εκκλησιαστικής ενότητας από τον Μεσαίωνα έως σήμερα με έμφαση στους Ευαγγελικούς και Ρωμαιοκαθολικούς, όμως οι διαστάσεις του αφορούν άμεσα και τους Ορθοδόξους.

Η διάλεξη θα γίνει την Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2017,10.00 π.μ. κτήριο της Θεολογικής Σχολής Αθηνών, στο Β΄ Αμφιθέατρο "Ιωάννης Καρμίρης".

Ο υπεύθυνος ανταλλαγής

Δημήτριος Ν. Μόσχος,