Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή Εκδήλωσης

29.10.2017

Σχετικά με την έκδοση ακαδημαϊκών ταυτοτήτων academicid.minedu.gov.gr για τους Πρωτοετείς φοιτητές του Τμήματος Θεολογίας

Εξαιρετικά σημαντικές οδηγίες

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Για την έκδοση της ακαδημαϊκής ταυτότητας θα πρέπει να ακολουθήσετε τις ηλεκτρονικές οδηγίες στην ιστοσελίδα: http://academicid.minedu.gov.gr/  στην οποία περιγράφεται και ο ειδικός τρόπος παραλαβής της, από «σημείo διανομής» που θα έχει επιλέξει ο  ίδιος ο φοιτητής κατά την υποβολή της αίτησής του.

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗ ΤΟΥΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΑΝΕΙΣΟΔΟ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ:
ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΟΡΘΩΣ ΑΠΟΣΤΕΙΛΛΕΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ, ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΣΗ.

Έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο να μην λαμβάνονται υπόψη οι οδηγίες της ιστοσελίδας της Δράσης "Έκδοσης ακαδημαϊκής Ταυτότητας" με αποτέλεσμα να γίνεται λανθασμένα ανάρτηση εκ μέρους κάποιων φοιτητών, φωτογραφιών για ακαδ. ταυτότητα, δίχως οι τελευταίες να έχουν τις κατάλληλες προδιαγραφές φωτογραφίας προσώπου όπως αυτές περιγράφονται στις οδηγίες.

ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΟΥΜΕ:
1)απαιτείται ορθή τοποθέτηση της φωτογραφίας στο "πλαίσιο-κάδρο" της σχετικής εφαρμογής "academicid.minedu.gov.gr",
2) η φωτογραφία πρέπει να έχει επαρκή φωτεινότητα,
3) Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΡΘΗ ΜΕΤΩΠΙΚΗ ΘΕΣΗ (και όχι πλάγια).
ΟΙ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΟΥ ΑΣΤ.ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ. (όπως αυτές που προσκομίσατε κατά την ταυτοποίησή σας στην Σχολή).
4) η φωτογραφία θα πρέπει να είναι πρόσφατη, έγχρωμη, σε OYΔΕΤΕΡΟ ΦΩΤΕΙΝΟ ΦΟΝΤΟ (δηλ. φόντο ελαφρού χρώματος, πχ. κατά προτίμηση λευκό ή πολύ ανοιχτό γρι) και να απεικονίζει ΕΥΚΡΙΝΩΣ ΜΟΝΟ  το πρόσωπο του δικαιούχου φοιτητή.
5) Στις φωτογραφίες ταυτοτήτων δεν επιτρέπεται  σε καμία περίπτωση ο εικονιζόμενος να φορά γυαλιά ηλίου. Σε περιπτώσεις ανάγκης οφθαλμολογικού χαρακτήρα, αν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιούνται γυαλιά οράσεως, το μέγεθος σκελετού των γυαλιών στην φωτογραφία δεν θα πρέπει να εμποδίζει την ακριβή απεικόνιση του περιγράμματος του προσώπου. Το όριο κεφαλιού - φόντου θα πρέπει να είναι εντελώς ευκρινές σε ολόκληρο το αντικείμενο. Δεν πρέπει να φαίνονται καθόλου σκιές στο φόντο του προσώπου. Δεν θα πρέπει να υπάρχουν σκοτεινές σκιές στα μάτια λόγω των φρυδιών. Η ίριδα και η κόρη των ματιών πρέπει να είναι ευκρινώς ορατή.

ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΟΥΜΕ:
Η φοιτητική ταυτότητα  έχει ισχύ για όσα έτη διαρκεί η φοιτητική σας ιδιότητα.

Ενώ η  επιπλέον χρήση της  ως και Φοιτητικού Εισιτηρίου («πάσο») ισχύει μόνον για συγκεκριμένη χρονική περίοδο, η οποία και αναγράφεται επακριβώς στην επιφάνεια της κάρτας.

Στην περίπτωση που ο φοιτητής δεν δικαιούται Φοιτητικό Εισιτήριο, η κάρτα επέχει θέση απλής Ακαδημαϊκής Ταυτότητας για όλες τις υπόλοιπες χρήσεις.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΦΕΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ ΤΟΥ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΣΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΟΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ

Aπό την Γραμματεία
του Τμήματος Θεολογίας Ε.Κ.ΠΑ.