Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή Εκδήλωσης

02.11.2017

Σημαντική ανακοίνωση για τα συγγράμματα και την ύλη του μαθήματος "Ισλάμ"

Διδάσκων: Καθηγητής Στέλιος Λ. Παπαλεξανδρόπουλος

Ἐπειδὴ ὁ ἐκδοτικὸς οἶκος "Πουρναρᾶ" ποὺ ἐξέδιδε τὸ σύγγραμμα τοῦ Γρηγόριου Ζιάκα "Ἰσλάμ", τὸ ὃποῖο ἦταν ἡ Α' ἐπιλογὴ γιὰ τὸ ὑποχρεωτικὸ κατ' ἐπιλογὴν μἀθημα "Ἰσλάμ" ἔκλεισε, τὸ βιβλίο αὐτὸ ἔπαψε νὰ ἐκδίδεται καὶ συνεπῶς δὲν διατίθεται ἂπὸ τὸν Εὔδοξο. Κατὰ συνέπεια ἐξεταστέα ὕλη θὰ εἶναι αὐτὴ ποὺ ἔχει ὁρισθεῖ στὴ Β' ἐπιλογὴ, δηλαδὴ στὸ βιβλίο τοῦ Γεράσιμου Μακρῆ.

Ἐπιπροσθέτως, προκειμένου νὰ ἀντιμετωπισθεῖ τὸ πρόβλημα ποὺ δημιουργήθηκε, κατόπιν αἰτήσεώς μας, ὁ Μακαριώτατος Ἀρχιεπίσκοπος Τιράνων καὶ πάσης Ἀλβανίας κ. Ἀναστάσιος Γιαννουλᾶτος, ἀπεφάσισε νὰ μᾶς δωρίσει ἕναν ἀριθμὸ ἀντιτύπων τοῦ ἔργου του "Ἰσλάμ", μὲ βάση τὰ περιεχόμενα τοῦ ὁποίου γίνονται οἱ παραδόσεις τοῦ μαθήματος. Ὅσοι φοιτητὲς θέλουν μποροῦν νὰ διαβάσουν ἀπὸ αὐτὸ γιὰ τὶς ἐξετάσεις, μὲ ὕλη ἡ ὁποία θὰ ἀνακοινωθεῖ σύντομα.

Τὰ ἀντίτυπα θὰ μοιραστοῦν στοὺς φοιτητὲς ποὺ σκοπεύουν νὰ δηλώσουν τὸ μάθημα καὶ νὰ λάβουν μέρος στὶς ἐξετάσεις σὲ ἡμερομηνίες ποὺ θὰ ἀνακοινωθοῦν περί τὸ τέλος Νομεβρίου.Τὰ ὀνόματά τους θὰ κρατηθοῦν.

Ὁ διδάσκων

Καθ. Στέλιος Παπαλεξανδρόπουλος