Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή Εκδήλωσης

13.10.2017

Πληροφορίες και Πρόγραμμα επισκέψεων στα σχολεία του μαθήματος "Διδακτικές ασκήσεις Θρησκευτικής αγωγής σε σχολικές μονάδες και αξιολόγηση διδακτικού έργου"

Διδακτικές Ασκήσεις φοιτητών/φοιτητριών της Κοινωνικής Θεολογίας

Σε εξέλιξη βρίσκονται οι επισκέψεις στα σχολεία των 120 και πλέον φοιτητών/φοιτητριών του τμ. Κοινωνικής Θεολογίας της Θεολογικής ΕΚΠΑ, στο πλαίσιο της απόκτησης Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας (ΦΕΚ 2492/19-7-2017). Οι επισκέψεις αφορούν το μάθημα «Διδακτικές Ασκήσεις Θρησκευτικής Αγωγής σε Σχολικές Μονάδες και Αξιολόγηση Διδακτικού Έργου» (Ζ΄ εξαμ.) του Καθηγητή κ. Εμμανουήλ Περσελή και του Επίκουρου Καθηγητή κ. Μάριου Κουκουνάρα Λιάγκη, και διεξάγονται σε ομάδες των 30 περίπου φοιτητών/φοιτητριών.

Κάθε φοιτητής/φοιτήτρια που έχει δηλώσει το συγκεκριμένο μάθημα, μέσα στον μήνα Οκτώβριο, θα πραγματοποιήσει δύο επισκέψεις σε Πειραματικά Σχολεία της Αττικής, παρακολουθώντας δύο ώρες δειγματικών διδασκαλιών και συμμετέχοντας σε μία ώρα μάθημα από τον συνοδεύοντα Καθηγητή.

Για την επιτυχή πραγματοποίηση των ασκήσεων κρίνεται απαραίτητη η εγγραφή όλων των φοιτητών/φοιτητριών, που έχουν δηλώσει το μάθημα, στο e-class του μαθήματος (μπορείτε να το αναζητήσετε στην ενότητα: Τμ. Θεολογίας - μαθήματα εκτός προγράμματος σπουδών). Εκεί αναρτώνται όλες οι απαραίτητες ανακοινώσεις που αφορούν στο μάθημα και στη διεξαγωγή των επισκέψεων, καθώς και το αντίστοιχο θεωρητικό υλικό από τις διδασκαλίες. Στα έγγραφα του μαθήματος βρίσκεται αναρτημένη και η κατανομή των φοιτητών/φοιτητριών σε τέσσερις ομάδες, οι οποίες επισκέπτονται τα σχολεία σύμφωνα με το πρόγραμμα επισκέψεων που επίσης έχει ανακοινωθεί.

Σημειώνεται ότι για την επιτυχή ολοκλήρωση των Διδακτικών Ασκήσεων είναι καλό να ληφθεί υπόψη ότι δεν είναι δυνατόν να αναπληρωθούν αυτές οι επισκέψεις σε περίπτωση κωλύματος, λόγω συγκεκριμένου αριθμού φοιτητών/φοιτητριών που μπορεί να γίνει δεκτός στις σχολικές μονάδες και προγραμματισμού συγκεκριμένων επισκέψεων με συγκεκριμένο περιεχόμενο. Κατά τη διάρκεια των επισκέψεων στα σχολεία οι φοιτητές/φοιτήτριες θα πρέπει να έχουν μαζί τους τη φοιτητική τους ταυτότητα και να είναι  συνεπείς ως προς τις ώρες προσέλευσης, για να μην διαταράσσεται η λειτουργία του σχολείου.

Κατά τον μήνα Οκτώβριο δεν πραγματοποιούνται μαθήματα στο Πανεπιστήμιο, εφόσον γίνονται μαθήματα στα σχολεία, ενώ οι Διδακτικές Ασκήσεις στα σχολεία θα συνεχιστούν και τον επόμενο μήνα με άλλο σκοπό και διαδικασία.

Το πρόγραμμα των επισκέψεων του Οκτωβρίου στα σχολεία ανά ομάδα φοιτητών/φοιτητριών, όπως ήδη έχει αναρτηθεί στο e-class, είναι το εξής:

Δευτέρα 16 Οκτωβρίου. Ομάδα Γ'.

Ζάνειο Πειραματικό Λύκειο (Κολοκοτρώνη 6, Πειραιάς, 10΄ από το τέρμα του Ηλεκτρικού σιδηροδρόμου). Το πρόγραμμα στο σχολείο περιλαμβάνει δύο ώρες παρακολούθηση δειγματικών διδασκαλιών και μία ώρα μάθημα. Λήψη παρουσιών και ώρα προσέλευσης έξω από την είσοδο του σχολείου: 7:45 π.μ.

Τρίτη 17 Οκτωβρίου. Ομάδα Β΄.

Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων (Νικολάου Πλαστήρα και Αγίων Αναργύρων, Άγιοι Ανάργυροι http://gym-peir-ag-anarg.att. sch.gr/new/index.php/ epikoinon-ia). Το πρόγραμμα στο σχολείο περιλαμβάνει δύο ώρες παρακολούθηση δειγματικών διδασκαλιών και μία ώρα μάθημα. Λήψη παρουσιών και ώρα προσέλευσης έξω από την είσοδο του σχολείου: 11:20 π.μ.

Τετάρτη 18 Οκτωβρίου. Ομάδα Δ'.

1ο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Αθηνών (Αδριανού 114, Αθήνα, πολύ κοντά στις στάσεις Μετρό Ακρόπολη Μοναστηράκι και Σύνταγμα). Το πρόγραμμα στο σχολείο περιλαμβάνει δύο ώρες παρακολούθηση δειγματικών διδασκαλιών και μία ώρα μάθημα. Λήψη παρουσιών και ώρα προσέλευσης έξω από την είσοδο του σχολείου: 8:30 π.μ.

Δευτέρα 23 Οκτωβρίου. Ομάδα Α΄.

Πειραματικό Λύκειο Αγίων Αναργύρων (Από σταθμό "Αττική"  λεωφορεία Α10, Β10, 735. Αποβίβαση στάση 5η Μενιδίου απέναντι από Σούπερ Μάρκετ Καρφούρ. Βλ. χάρτη στα έγγραφα του μαθήματος). Το πρόγραμμα στο σχολείο περιλαμβάνει δύο ώρες παρακολούθηση δειγματικών διδασκαλιών και μία ώρα μάθημα. Λήψη παρουσιών και ώρα προσέλευσης έξω από την είσοδο του σχολείου: 9:30 π.μ.

Τρίτη 24 Οκτωβρίου. Ομάδα Γ΄.

1ο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Αθηνών (Αδριανού 114, Αθήνα, πολύ κοντά στις στάσεις Μετρό Ακρόπολη Μοναστηράκι και Σύνταγμα). Το πρόγραμμα στο σχολείο περιλαμβάνει δύο ώρες παρακολούθηση δειγματικών διδασκαλιών και μία ώρα μάθημα. Λήψη παρουσιών και ώρα προσέλευσης έξω από την είσοδο του σχολείου: 9:30 π.μ.

Τετάρτη 25 Οκτωβρίου. Ομάδα Δ΄.

Ζάνειο Πειραματικό Λύκειο (Κολοκοτρώνη 6, Πειραιάς, 10΄ από το τέρμα του ηλεκτρικού). Το πρόγραμμα στο σχολείο περιλαμβάνει δύο ώρες παρακολούθηση δειγματικών διδασκαλιών και μία ώρα μάθημα. Λήψη παρουσιών και ώρα προσέλευσης έξω από την είσοδο του σχολείου: 7:45 π.μ.

Από το Γραφείο