Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή Εκδήλωσης

Η Ελένη Λαδιά προσκεκλημένη του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας

Δελτίο Τύπου και Λεύκωμα

Προσκεκλημένη του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας, στο πλαίσιο της σειράς εκδηλώσεων «Παρουσιάσεις Συγχρόνων Ελλήνων Λογοτεχνών», βρέθηκε την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου 2017 η πολυβραβευμένη πεζογράφος Ελένη Λαδιά η οποία συζήτησε με τους φοιτητές για την γόνιμη συνάντηση Λογοτεχνίας και Θεολογίας.

Είσοδος στο Λεύκωμα

Στις περισσότερες από δύο ώρες του γόνιμου διαλόγου οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν οδηγημένοι από την συγγραφέα, η οποία είναι απόφοιτος του Θεολογικού όπως και του Αρχαιολογικού Τμήματος του Πανεπιστημίου της Αθήνας, «Τα μικρά θαύματα της λογοτεχνίας» και να διαπιστώσουν πόσο η θεολογία μπορεί να διαποτίζει το έργο ενός δημιουργού λειτουργώντας ως πλούσια έμπνευση και τροφή.

Την εκδήλωση συντόνισε η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια κ. Κίρκη Κεφαλέα, Χαιρετισμό στην εκδήλωση απηύθυνε ο Πρόεδρος του Τμήματος Καθηγητής κ. Σωτήριος Δεσπότης, ενώ για το έργο της συγγραφέως μίλησε η θεολόγος και ποιήτρια Ελένη Λιντζαροπούλου.