Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή Εκδήλωσης

12.12.2016

Ευρωπαϊκή Ακαδημία της Θρησκείας (European Academy of Religion)

Η Θεολογική Σχολή του ΕΚΠΑ στο διεθνές ακαδημαϊκό και επιστημονικό γίγνεσθαι

Στις 4 και 5 Δεκεμβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε στη Μπολόνια της Ιταλίας η ιδρυτική πράξη της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας για τη θρησκεία με 400 συμμετέχοντες από όλο τον κόσμο, πανεπιστημιακά ιδρύματα, ερευνητικά κέντρα και επιστημονικούς φορείς, υπό την αιγίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Εμπνευστής και διοργανωτής αυτής της εκδήλωσης είναι ο Alberto Melloni, καθηγητής της Ιστορίας του Χριστιανισμού στο πανεπιστήμιο της Modena και κάτοχος έδρας στην Unesco για θέματα θρησκευτικού πλουραλισμού και ειρήνης. Την πρωτοβουλία χαιρέτησαν με την παρουσία τους – μεταξύ άλλων –εκπρόσωποι της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, όπως ο Romano Prodi (πρώην πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής), ο Carlow Moedas (Επίτροπος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για θέματα καινοτομίας και έρευνας) κ.ά.

Η πρωτοβουλία αυτή έχει στόχο την ανάπτυξη διαλόγου της θρησκείας με την κοινωνία, μέσα από άλλους επιστημονικούς φορείς, έτσι ώστε να εξαλειφθούν ακραία κοινωνικά φαινόμενα που ταλανίζουν τις σημερινές κοινωνίες και οδηγούν στο μίσος και τον φανατισμό (π.χ. προσφυγικό ζήτημα). Η θρησκεία μπορεί να παίξει καθοριστικό ρόλο ώστε να κατανοήσουμε καλύτερα τις θρησκευτικές διαφορές και να γίνουμε πιο ανεκτικοί. Η εποχή μας, περισσότερο από ποτέ, έχει ανάγκη από ενίσχυση της θρησκευτικής ελευθερίας με σεβασμό στις θρησκευτικές μειονότητες, με τη σκέψη ότι όλοι είμαστε ίσοι, ανεξάρτητα από θρησκευτικές πεποιθήσεις. Υπογραμμίστηκε η επιτακτική ανάγκη για μια διεπιστημονική συνεργασία με σκοπό την παγκόσμια ειρήνη. Ως απαραίτητη προϋπόθεση θεωρήθηκε η εκπαίδευση ως κομμάτι του πολιτισμού μας. Μόνο μέσα από αυτήν μπορούν να κατανοηθούν οι θρησκευτικές διαφορές και η έννοια της ισότητας όλων, αλλά και να καλλιεργηθεί ο σεβασμός στις θρησκευτικές μειονότητες.

Προς την κατεύθυνση αυτή σημαντική είναι η συμβολή των “θρησκευτικών επιστημών” (“sciences religieuses”) με κεντρικό άξονα τη διεπιστημονικότητα. Η θρησκεία οφείλει μέσα από τους επιστημονικούς κλάδους της να κλάδους της να βρίσκεται σε διάλογο με την κοινωνία για τη διασφάλιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και την επίλυση άλλων και μάλιστα επίκαιρων ζητημάτων, όπως το προσφυγικό, η κλιματική αλλαγή, οι νέες τεχνολογίες, το διαδίκτυο, αλλά και τα ζητήματα Βιοηθικής.

Η Θεολογική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών κλήθηκε να συμμετάσχει σ’ αυτό το καινοτόμο ευρωπαϊκό θρησκειολογικό επιστημονικό γίγνεσθαι, εκπροσωπήθηκε δε επιτυχώς από την Αναπληρωτή Πρόεδρο του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Κίρκη Κεφαλέα, η οποία είχε την ευκαιρία να επιβεβαιώσει την σπουδαιότητα που έχει η εισαγωγή και καθιέρωση Προγραμμάτων Σπουδών συναφών προς την προσπάθεια της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας, όπως για παράδειγμα το ευρισκόμενο ήδη σε λειτουργία στο ανωτέρω Τμήμα Πρόγραμμα με τίτλο «Θεολογία και
Κοινωνία».