Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Επίσκεψη από την Αρχιτεκτονική Σχολή της Ζυρίχης στη Θεολογική Σχολή Αθηνών

Δελτίο Τύπου και Φωτοθήκη

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στο πλαίσιο επίσκεψης σε διάφορα αρχιτεκτονικά projects στην Αθήνα οι φοιτητές της Αρχιτεκτονικής Σχολής της Ζυρίχης επισκέφθηκαν και το κτήριο της Θεολογικής Σχολής, συνοδευόμενοι από τους Καθηγητές τους αλλά και από τον κ. Καλυβίτη, έναν από τους δύο αρχιτέκτονες του ως άνω κτηρίου, ο οποίος τους ξενάγησε στους χώρους της Σχολής.

Είσοδος στο Λεύκωμα

Τους επισκέπτες υποδέχθηκε στην Κοσμητεία ο Κοσμήτωρ της Σχολής Καθηγητής κ. Απόστολος Νικολαΐδης, ο οποίος αφού επεσήμανε ότι το κτήριο της Θεολογικής Σχολής θεωρείται ‘’εμβληματικό κτήριο του μοντερνισμού’’ και ότι έλαβε το πρώτο βραβείο του Πανελλήνιου Αρχιτεκτονικού Διαγωνισμού του 1965 με αγωνοθέτη το Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, τους ευχαρίστησε  για την επίσκεψή τους και τους ευχήθηκε ευόδωση των σπουδών τους και καλή παραμονή στην Ελλάδα.

Από την Κοσμητεία της Θεολογικής Σχολής
του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών