Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή Εκδήλωσης

16.03.2021

Επιλογή φοιτητών για Ελβετικά Παν/μια (Swiss Εuropean Mobility Programme) 2021-22

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ:

Διεθνείς Συνεργασίες

Πρόγραμμα κινητικότητας Ελβετίας – Ευρώπης (Swiss – European Mobility Programme)

Η Ελβετία συμμετέχει στο πρόγραμμα Erasmus+ ως «χώρα εταίρος» και όχι ως «χώρα του προγράμματος» και  χρηματοδοτεί η ίδια τόσο την εξερχόμενη όσο και την εισερχόμενη κινητικότητα.

Οι φοιτητές που επιλέγονται να μετακινηθούν προς Πανεπιστήμια της Ελβετίας με τα οποία έχουν συναφθεί διμερείς συμφωνίες (ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΛΒΕΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2020-2021), πρέπει να γνωρίζουν ότι η συγκεκριμένη κινητικότητα βασίζεται σε γενικές γραμμές στις αρχές που διέπουν το πρόγραμμα Erasmus+ (αντιστοίχιση και αναγνώριση του προγράμματος σπουδών που παρακολουθούν οι φοιτητές μέσω της συμπλήρωσης και υπογραφής του εντύπου Learning Agreement for studies, απαλλαγή από δίδακτρα κλπ.).

Διαβάστε το σχετικό σύνδεσμο του Τμήματος Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σχέσεων του Ε.K.Π.Α. :
www.interel.uoa.gr/dpt-intern-eu/inter-bil/programma-kinhtikothtas-elbetias-eyrophs.html