Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή Εκδήλωσης

14.04.2019

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ σε εργαστήριο εκκλησιαστικής χρυσοκεντητικής

Τρίτη 16 Απριλίου 2019 και ώρα 17.30-20.00, τόπος συνάντησης: Σταθμός Μετρό ‘’ Πανεπιστήμιο’’ επί της Πλατείας Κοραή (ώρα συνάντησης: 17.15)

Στο πλαίσιο του μαθήματος “Εκκλησιαστική Χρυσοκεντητική και Υφαντουργία ως Λειτουργικές Τέχνες” (Η' Εξ. Π), θα πραγματοποιηθεί, αντί μαθήματος, εκπαιδευτική επίσκεψη των φοιτητών και των φοιτητριών του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας στο εργαστήριο εκκλησιαστικής χρυσοκεντητικής ‘’Χειροποίητον’’ του κ. Αθανασίου Τσαλάγκα (Παρνασσού 2, Πλατεία Κλαυθμώνος), Τρίτη 16 Απριλίου 2019 και ώρα 17.30μμ ως 20.00μμ.

Ο κ. Τσαλάγκας είναι ο χρυσοκεντητής εκείνος, που φιλοτέχνησε το ένδυμα της Αγίας Ελένης, το οποίο ενέδυσε το σεπτό της σκήνωμα, κατά την παραμονή του λειψάνου στην Αγία Βαρβάρα Αθηνών, τον Μάιο του 2017.

Τόπος συνάντησης: Σταθμός Μετρό ‘’ Πανεπιστήμιο’’ επί της Πλατείας Κοραή.
Ώρα συνάντησης
: 17.15.

Η διδάσκουσα,

Δρ. Ελένη Βλαχοπούλου, Ε.ΔΙ.Π.
Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας