Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή Εκδήλωσης

25.09.2017

Eγγραφές εισαγομένων με την κατηγορία αλλοδαπών-αλλογενών και αποφοίτων Λυκείων ή αντιστοίχων σχολείων κρατών-μελών της Ε.Ε. ακαδ. έτους 2017-2018

Κατάθεση δικαιολογητικών στη Γραμματεία του Τμήματος: Πέμπτη 28.9.2017 και Παρασκευή 29.9.2017, ώρες 11:00-13:00.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Αναφορικά με τις εγγραφές των ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ-ΑΛΛΟΓΕΝΩΝ της ανωτέρω κατηγορίας, του ακαδ.έτους 2017-2018, επισημαίνουμε στους επιτυχόντες ότι θα πρέπει να προσέλθουν - στις 28 ή 29 Σεπτεμβρίου 2017 -  στα Γραφεία της Γραμματείας του Τμήματος Θεολογίας και να καταθέσουν σύμφωνα με την υπ'αριθμ. Φ.151/156896 /Α5/20-9-2017 εγκύκλιο του ΥΠ.Π.Ε.Θ., (ΑΔΑ:7Φ2Γ4653ΠΣ-ΖΙΜ) όλα τα σχετικά για τις εγγραφές των ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ-ΑΛΛΟΓΕΝΩΝ πιστοποιητικά.

Σας επισημαίνουμε τα εξής:

1) Τίτλοι, πιστοποιητικά και βεβαιώσεις της αλλοδαπής υποβάλλονται και γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά σε ευκρινές φωτοαντίγραφο από το επικυρωμένο όμως, από δικηγόρο, αντίγραφο του πρωτοτύπου και απαραιτήτως πρέπει να συνοδεύονται από επίσημη μετάφρασή τους στην ελληνική γλώσσα, η οποία θα υποβάλλεται σε απλό ευκρινές φωτοαντίγραφο από το πρωτότυπο που εκδίδει η μεταφραστική υπηρεσία.

Τα αλλοδαπά έγγραφα, τα οποία, σύμφωνα με την αρ.233/2000 Γνωμοδότηση του Ν.Σ.Κ., για να γίνουν δεκτά από τις ελληνικές διοικητικές αρχές, θα πρέπει να φέρουν στο πρωτότυπο την επισημείωση της Σύμβασης της Χάγης ή την Προξενική Θεώρηση, αυτά υποβάλλονται στη Διοίκηση σε απλό, ευκρινές φωτοαντίγραφο από το επικυρωμένο όμως, από δικηγόρο, αντίγραφο του πρωτοτύπου.

Δικαιολογητικά από ξένη αρχή που δεν θα είναι επικυρωμένα για τη γνησιότητά τους δεν θα γίνονται δεκτά από τις Γραμματείες των σχολών ή τμημάτων της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Η επίσημη μετάφραση όλων των δικαιολογητικών γίνεται από αρμόδια κατά νόμο αρχή του Υπουργείου Εξωτερικών (Μεταφραστική υπηρεσία ΥΠ.ΕΞ.) ή από την ελληνική διπλωματική αρχή στο εξωτερικό. Σύμφωνα με τον νέο «Κώδικα Δικηγόρων» (άρθρο 36, Ν.4194/2013-ΦΕΚ 208/τ.Α΄/27.09.2013), μεταφράσεις ξενόγλωσσων εγγράφων που γίνονται από δικηγόρο (μετά τη 27-09-2013) γίνονται δεκτές εφόσον ο δικηγόρος βεβαιώνει ότι ο ίδιος έχει επαρκή γνώση της ξένης γλώσσας από και προς την οποία μετέφρασε.

2) Μετά τον έλεγχο των δικαιολογητικών, με  απόφαση της Γενικής Συνέλευσης της Σχολής/Τμήματος, εγκρίνεται η εγγραφή των επιτυχόντων-εισαγομένων, μέσα σε προθεσμία είκοσι (20) ημερών από τη λήξη της ημερομηνίας εγγραφής. Η απόφαση εγγραφής ανακοινώνεται από τη Γραμματεία της Σχολής / Τμήματος αρμοδίως και αντίγραφο αυτής κοινοποιείται στο Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Από την Γραμματεία του Τμήματος
Θεολογίας ΕΚΠΑ