Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή Εκδήλωσης

27.03.2018

Διαλέξεις των ερευνητών της Καινής Διαθήκης Δρ. Thomas Kraus και Δρ. Julia Snyder από το Πανεπιστήμιο του Regensburg

Πέμπτη 29 Μαρτίου από 15:00 έως 17:00 στο Σπουδαστήριο του Τμήματος Θεολογίας, στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ του Τμήματος.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ θα μιλήσουν την ερχόμενη Πέμπτη 29 Μαρτίου από 15:00 έως 17:00 στο Σπουδαστήριο του Τμήματος Θεολογίας (γ' όροφος Κτηρίου Θεολογικής Σχολής) οι ερευνητές της Καινής Διαθήκης Δρ. Thomas Kraus και Δρ. Julia Snyder από το Πανεπιστήμιο του Regensburg με τα εξής θέματα:

1) Greek Psalm 90 [Hebrew Psalm 91] and its Apotropaic Application: Textual, Iconographic, Emblematic and Other Elements on Archaeological Objects from Late Antiquity.

2) Telling Stories about Jesus (Storytelling practices in the Early Christian Movement, with examples from canonical and extra-canonical texts).

Καλούνται οι φοιτητές του Τμήματος να παρακολουθήσουν τις σημαντικές αυτές διαλέξεις.

Χρήστος Καρακόλης
Αναπλ. Καθηγητής