Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή Εκδήλωσης

20.04.2019

Από την επίσκεψη αγάπης και κοινωνικής αλληλεγγύης στο Σύλλογο Προστασίας Αγέννητου Παιδιού - Η ΑΓΚΑΛΙΑ του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας (2019)

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΦΩΤΟΘΗΚΗ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Εν όψει της εορτής του Πάσχα το Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας του Ε.Κ.Π.Α με τους φοιτητές και τις φοιτήτριες του και συνοδεύουσα διδάσκουσα την Δρ Αθηνά Κονταλή πραγματοποίησε την Τρίτη 16 Απριλίου 2019 επίσκεψη αγάπης, προσφοράς και κοινωνικής αλληλεγγύης στο Σύλλογο Προστασίας Αγέννητου Παιδιού – «Η Αγκαλιά» (Λεωφόρος Αθηνών 84,  Αθήνα).

Η Αγκαλιά, με ανιδιοτέλεια, αγάπη και σεβασμό, συμπαραστέκεται σε γυναίκες έγγαμες ή άγαμες, που λόγοι εγκατάλειψης, κακοποίησης και κοινωνικοοικονομικοί τις πιέζουν σε βίαιη αφαίρεση της ζωής του εμβρύου-παιδιού τους. Ο Σύλλογος προσφέρει προστασία στο παιδί, τόσο κατά τη διάρκεια της κύησής όσο και μετά τη γέννησή του και συγχρόνως στηρίζει τους γονείς ηθικά και υλικά.

Θερμές ευχαριστίες απευθύνονται οφειλετικώς στην Πρόεδρο του Συλλόγου Δρ Βαρβάρα Μεταλληνού και τον Δρ Βασίλειο Μπέλλιο, ιατρό γυναικολόγο, οι οποίοι με τις πολύτιμες συμβουλές και γνώσεις τους σε θέματα όπως η εγκυμοσύνη, η μητρότητα, τα ανθρώπινα δικαιώματα και το δημογραφικό συνετέλεσαν στην άρτια ενημέρωση, ευαισθητοποίηση αλλά και στον εθελοντισμό των φοιτητών και φοιτητριών του Τμήματός μας.

Ο Πρόεδρος

του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας