Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή Εκδήλωσης

15.05.2018

Από την εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ιστορικό Αρχείο του ΕΚΠΑ και στη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη (Αμερικανική Σχολή Κλασικών Σπουδών) του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας

Δελτίο Τύπου και Φωτοθήκη

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στο πλαίσιο του μαθήματος «Γενική Εκκλησιαστική Ιστορία» (Υ) και με την ευκαιρία της διεθνούς διάκρισης της Αθήνας από την UNESCO ως παγκόσμιας πρωτεύουσας του βιβλίου για το 2018, πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 13 Μαΐου 2018 δωρεάν εκπαιδευτική ξενάγηση στην Έκθεση αρχειακού υλικού από τις συλλογές του Ιστορικού Αρχείου του Πανεπιστημίου Αθηνών, με προβολή ταινίας μικρού μήκους για την ιστορική διαδρομή του ΕΚΠΑ στην κοινωνία.

Είσοδος στο Λεύκωμα

Μετά το πέρας της ξενάγησης στο Ιστορικό Αρχείο του ΕΚΠΑ, ακολούθησε επίσκεψη στη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη (Αμερικανική Σχολή Κλασικών Σπουδών), με ελεύθερη περιήγηση και προβολή βίντεο για την ιστορία και τις συλλογές της.

Από το Γραφείο