Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή Εκδήλωσης

24.05.2019

Από την εκπαιδευτική επίσκεψη-ξενάγηση στο Μουσείο Μπενάκη του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας του Ε.Κ.Π.Α. (18-05-2019)

Δελτίο Τύπου και Φωτοθήκη

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στο πλαίσιο του μαθήματος «Εκκλησία και Διεθνείς Σχέσεις», (Β΄εξ.), πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 18 Μαΐου 2019 εκπαιδευτική επίσκεψη-ξενάγηση των φοιτητών και φοιτητριών του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας στο Μουσείο Μπενάκη (Πειραιώς 138)  στην έκθεση «Δρόμοι της Αραβίας. Αρχαιολογικοί Θησαυροί από την Σαουδική Αραβία».

Είσοδος στο Λεύκωμα

Οι φοιτητές/τριες του Τμήματος ξεναγήθηκαν επίσης στις περιοδικές εκθέσεις του Μουσείου: 1. ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΙΛΑΛΟΥΣ. CAESURA, ΌΣΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ, 2. ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΙΩΑΝΝΑ ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ. «ΝΤΟΥΛΑΜΑΣ» Ο ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΗΣ. ΈΝΑ ΠΑΝΩΦΟΡΙ ΑΛΛΙΩΤΙΚΟ ΑΠΟ Τ’ ΑΛΛΑ και 3. ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ: ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΖΩΓΡΑΦΟ ΣΤΕΦΑΝΟ ΡΟΚΟ.

Η διδάσκουσα
Δρ Αθηνά Κονταλή