Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή Εκδήλωσης

04.12.2017

Από την εκπαιδευτική επίσκεψη-ξενάγηση στο Μουσείο Ιστορίας του Ε.Κ.Π.Α. του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας

στο πλαίσιο του μαθήματος «Η Εκκλησία κατά την Οθωμανική Κυριαρχία: Ιδεολογικά ρεύματα και συμμετοχή στα κινήματα του Γένους»

ΕΠΙΣΚΕΨΗ -ΞΕΝΑΓΗΣΗ

Στο πλαίσιο του μαθήματος «Η Εκκλησία κατά την Οθωμανική Κυριαρχία: Ιδεολογικά ρεύματα και συμμετοχή στα κινήματα του Γένους», πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 3/12/2017, εκπαιδευτική ξενάγηση των φοιτητών και φοιτητριών του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας, στο Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών που στεγάζεται στο ιστορικό κτήριο που είναι γνωστό ως «Οικία Κλεάνθους» ή «Παληό Πανεπιστήμιo». Εκτός από τη μόνιμη έκθεση του Μουσείου Ιστορίας η οποία αναπτύσσεται στον πρώτο και το δεύτερο όροφο του κτηρίου, όπου παρουσιάζονται μεταξύ άλλων προσωπογραφίες καθηγητών από αναγνωρισμένους ζωγράφους της εποχής, διδακτικά συγγράμματα, φωτογραφίες από τη ζωή στο Πανεπιστήμιο, σπάνια επιστημονικά όργανα, και άλλα κειμήλια του Πανεπιστημίου Αθηνών, οι φοιτητές/τριες του Τμήματος είχαν την ευκαιρία, στο πλαίσιο των επετειακών εκδηλώσεων για τα 180 χρόνια από την ίδρυση του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών να ξεναγηθούν και στη περιοδική έκθεση του Μουσείου "Σατιρικοί Χάρτες: χαρτογραφικές καταγραφές και διδάγματα ιστορίας"

Η διδάσκουσα
Δρ Αθ. Κονταλή