Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή Εκδήλωσης

15.08.2018

"Θρησκείες και Διαπολιτισμικότητα στη Μεσόγειο" - Θερινό Πανεπιστήμιο του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας Ε.Κ.Π.Α.

Άνδρος (Χώρα), 5 έως 8 Ιουλίου 2018

Το Θερινό Πανεπιστήμιο "Θρησκείες και Διαπολιτισμικότητα στη Μεσόγειο" διοργανώθηκε με πρωτοβουλία του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Θεολογία και Κοινωνία» του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, 5 έως 8 Ιουλίου 2018 στο κυκλαδίτικο νησί της Άνδρου (Χώρα).

Στην τριήμερη επιστημονική εκδήλωση συμμετείχαν έγκριτοι αλλά και νέοι ερευνητές από τα Τμήματα Θεολογίας, Κοινωνικής Θεολογίας, Ιστορίας και Αρχαιολογίας και Μουσικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, το Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, το Τμήμα Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής, την Ορθόδοξο Ακαδημία Κρήτης, το Ελληνικό Βιβλικό Κολλέγιο, και το Νεανικό Πανεπιστήμιο Ελλάδας. Το σύνολο των εγγεγραμμένων συνέδρων ξεπέρασε τους εκατόν είκοσι (120).

Ταυτότητα και στοχοθεσία

Το Θερινό Πανεπιστήμιο «Θρησκείες και Διαπολιτισμικότητα στη Μεσόγειο» αποτελεί δόκιμη, διεπιστημονική, πρωτοβουλία έγκριτων ερευνητικών ομάδων, η οποία αποσκοπεί στο να διασυνδέσει προσωπικότητες και φορείς από την ευρύτερη κοινωνική, επιχειρηματική σφαίρα και πολιτισμική σφαίρα με το σύγχρονο θεολογικό και θρησκειολογικό διεπιστημονικό λόγο που διατυπώνεται με αφετηρία ιστορικές και επίκαιρες πτυχές του διαχρονικά πολυπολιτισμικού και πολυθρησκευτικού βίου της Μεσογείου. Ταυτόχρονα, προσφέρεται η ευκαιρία σε σημαντικό αριθμό νέων επιστημόνων να έλθουν σε άμεση επαφή με τους πολιτισμικούς θησαυρούς της "Μικράς Αγγλίας", της δυναμικής ανδριώτικης κοινωνίας.

Τιμητική Επιτροπή

• Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σύρου, Τήνου, Άνδρου, Κέας, Μυκόνου, Μήλου, Σίφνου, Σερίφου, Κιμώλου, Κύθνου, Φολεγάνδρου και Σίκινου κ. Δωρόθεος Β΄
  • Λυδία Παλαιοκρασσά-Κόπιτσα, Ομότιμη Καθηγήτρια Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Απόστολος Β. Νικολαΐδης, Καθηγητής του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Μάριος Π. Μπέγζος, Καθηγητής του Τμήματος Θεολογίας και Προκοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Θεοδόσιος Σουσούδης, Δήμαρχος Άνδρου
  • Αθηνά Τσατσομοίρου, Πρόεδρος του Ν.Π.Δ.Δ. Πολιτισμού και Αθλητισμού Δήμου Άνδρου

Επιστημονική Επιτροπή

• Σωτήριος Δεσπότης, Καθηγητής και Πρόεδρος του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας Ε.Κ.Π.Α.
  • Θωμάς Αντ. Ιωαννίδης, Αναπλ. Καθηγητής και Πρόεδρος του Τμήματος Θεολογίας Ε.Κ.Π.Α.
  • Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αβύδου κ. Κύριλλος (Κατερέλος), Καθηγητής του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας του Ε.Κ.Π.Α.
  • Εμμανουήλ Περσελής, Καθηγητής του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας Ε.Κ.Π.Α.
  • Διοτίμα Λιαντίνη, Καθηγήτρια και Διευθύντρια του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Θεολογία και Κοινωνία» του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας Ε.Κ.Π.Α.

Οργανωτική Επιτροπή

• Δημήτριος Αλεξόπουλος, MSc Social Anthropology, London School of Economics and Political Science, Υποψ. Διδάκτορας Τμήματος Θεολογίας Ε.Κ.Π.Α.
  • Ειρήνη Κιαγιά, Μ.Φ. Κατεύθυνσης Βιβλικών Σπουδών Π.Μ.Σ. «Θεολογία και Κοινωνία» Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας Ε.Κ.Π.Α.
  • Ειρήνη Αστρά, Μ.Φ. Κατεύθυνσης Θρησκειολογίας Π.Μ.Σ. "Θεολογία και Κοινωνία"
  • π. Σπυρίδων Κωνσταντής, Μ.Φ. Κατεύθυνσης Χριστιανικής Λατρείας Π.Μ.Σ. «Θεολογία και Κοινωνία» Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας Ε.Κ.Π.Α.
  • Αναστάσιος Μπάλκος, Μ.Φ. Κατεύθυνσης Θρησκειογίας Π.Μ.Σ. «Θεολογία και Κοινωνία» Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας Ε.Κ.Π.Α.
  • Αδαμαντία Βουρνάζου, Μ.Φ. Κανονικού Δικαίου Ιστορικού Τομέα Τμήματος Θεολογίας Ε.Κ.Π.Α.

Ειδήσεις και Ανακοινώσεις Θερινού Πανεπιστημίου