Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή Εκδήλωσης

05.09.2018

Θησαυροί των Βιβλιοθηκών του Πανεπιστημίου Αθηνών - Έκθεση σπάνιου υλικού Βιβλιοθήκης Θεολογικής Σχολής

Το υλικό θα εκτίθεται στη Βιβλιοθήκη της Θεολογικής Σχολής από τις 10 έως και τις 30 Σεπτεμβρίου 2018, Δευτέρα-Πέμπτη: 08:00-18:00, Παρασκευή: 08:00-16:00. Είσοδος ελεύθερη

ΘΗΣΑΥΡΟΙ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΩΝ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

ΕΚΘΕΣΗ ΣΠΑΝΙΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

ΑΘΗΝΑ 2018 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΒΙΒΛΙΟΥ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών σας προσκαλεί να εξερευνήσετε τους θησαυρούς της Βιβλιοθήκης της Θεολογικής Σχολής. Το κοινό θα έχει την ευκαιρία να θαυμάσει χειρόγραφα και βιβλία, τα οποία καλύπτουν γνωστικά αντικείμενα της Θεολογικής Σχολής, όπως Βυζαντινή Μουσική, Λειτουργική, Παλαιά και Καινή Διαθήκη, Δογματική. Στο υλικό περιλαμβάνονται βιβλία και σπάνιες εκδόσεις (Λειψίας, Βιέννης, Κωνσταντινούπολης, Βενετίας, Λονδίνου, Παρισίων κ.ά.) από τον 16ο έως και τον 19ο αιώνα. Επιπλέον, στην Έκθεση θα φιλοξενηθούν έργα Αγιογραφίας του Εργαστηρίου Εικονογραφικής Τέχνης του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής Αθηνών.

Η δράση εντάσσεται στη θεματική ενότητα «Η Μεγάλη Γιορτή της Ανάγνωσης» της διοργάνωσης «Αθήνα 2018 - Παγκόσμια Πρωτεύουσα Βιβλίου», μια διεθνή διάκριση που έλαβε ο δήμος της Αθήνας και η πόλη μας από την UNESCO με διάρκεια ενός χρόνου, από τις 23 Απριλίου 2018 έως τις 22 Απριλίου 2019.

Το υλικό θα εκτίθεται στη Βιβλιοθήκη της Θεολογικής Σχολής (3ος όροφος κτηρίου Θεολογικής Σχολής, Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου) από τις 10 έως και τις 30 Σεπτεμβρίου 2018 (ωράριο Έκθεσης: Δευτέρα-Πέμπτη: 08:00-18:00, Παρασκευή: 08:00-16:00). Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Μία πρώτη άποψη του υλικού, το οποίο περιλαμβάνεται στην Έκθεση, μπορείτε να δείτε στο σχετικό video της Βιβλιοθήκης & Κέντρου Πληροφόρησης:

Από την Κεντρική Βιβλιοθήκη
της Θεολογικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α.