Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Συνέδρια » Προβολή συνεδρίου

Προβολή συνεδρίου

12.06.2015

"Πολιτιστική διπλωματία" με επίκεντρο το ΕΚΠΑ

16η Συνάντηση του Δικτύου UNIVERSEUM

"Πολιτιστική διπλωματία" με επίκεντρο το ΕΚΠΑ

Αμφιθέατρο «Άλκης Αργυριάδης», Πανεπιστημίου 30, Αθήνα
Πέμπτη 11 ― Σάββατο 13 Ιουνίου 2015

Περισσότεροι από 130 σύνεδροι ―μέλη ΔΕΠ, ερευνητές, στελέχη και υπεύθυνοι συλλογών, αρχείων και βιβλιοθηκών― από είκοσι οκτώ (28) Πανεπιστήμια και από δέκα επτά (17) ευρωπαϊκές χώρες, όπως: Πορτογαλία, Ολλανδία, Ιταλία, Σουηδία, Νορβηγία, Ισπανία, Γαλλία, Πολωνία, Εσθονία, Γερμανία, Μ. Βρετανία κ.ά., φιλοξενούνται στο Πανεπιστήμιο Αθηνών στο πλαίσιο της 16ης Ετήσιας Συνάντησης του Ευρωπαϊκού Ακαδημαϊκού Δικτύου για την πολιτιστική κληρονομιά «UNIVERSEUM». Στόχος της συνάντησης είναι η ενημέρωση και ο διάλογος μεταξύ των πανεπιστημιακών μουσείων και αρχείων για το μέλλον της πανεπιστημιακής πολιτιστικής κληρονομιάς και την ενεργή πολιτιστική δράση των ευρωπαϊκών πανεπιστημίων προς όφελος της κοινωνίας.

Τα Πανεπιστήμια και τα Μουσεία συναποτελούν ένα ουσιώδη και ζωτικό σύνδεσμο που αναδεικνύει την καθοριστική συμβολή των Πανεπιστημίων ως φορέων διατήρησης της πολιτιστικής κληρονομιάς, μέσα από το εκπαιδευτικό και το ερευνητικό έργο τους, και προβολής αυτής μέσω των Μουσείων ως σημείων αλληλεπίδρασης με εκπαιδευτικό και ψυχαγωγικό χαρακτήρα.

To Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών συμμετέχει με το Ιστορικό Αρχείο του και 17 πανεπιστημιακά Μουσεία: Ανατομίας, Ανθρωπολογικό, Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης, Βιβλικής και Χριστιανικής Αρχαιολογίας, Βοτανικό, τον Βοτανικό Κήπο, Γεωργίου Παπανικολάου, Εγκληματολογικό, Ζωολογικό, Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, Ιστορίας της Παιδείας, Νοσοκομείου Ανδρέα Συγγρού, Οδοντιατρικής, Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας, Ορυκτολογίας και Πετρολογίας, Φαρμακολογίας, Φυσικών Επιστημών και Τεχνολογίας, με εισηγήσεις και ξεναγήσεις στους χώρους τους. Αξίζει να προβληθεί (και στο πλαίσιο αυτού του συνεδρίου) ο μεγάλος αριθμός σημαντικών Μουσείων προσαρτημένων σε διάφορα Τμήματα και επιστημονικούς κλάδους που υπηρετούνται στο Ε.Κ.Π.Α.

Στο πλαίσιο του συνεδρίου το Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών (Θόλου 5, Πλάκα) εγκαινίασε την επανέκθεση των επιστημονικών οργάνων στην αίθουσα θετικών επιστημών, ακολουθώντας σύγχρονες μουσειολογικές πρακτικές. H επανέκθεση συνοδεύεται με υπομνηματισμένο κατάλογο, ο οποίος πρωτοκυκλοφορήθηκε ακριβώς τις μέρες της συνάντησης του «UNIVERSEUM», των σπάνιων επιστημονικών οργάνων του 19ου και των αρχών του 20ου αιώνα. Στόχος της έκθεσης είναι να δημιουργήσει ερεθίσματα για επιστημονική γνώση, διάλογο, έμπνευση, και κριτική σκέψη σε ένα περιβάλλον φιλικό για όλους.

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών φιλοξενώντας την 16η Ετήσια Συνάντηση του Ευρωπαϊκού Ακαδημαϊκού Δικτύου για την πολιτιστική κληρονομιά «UNIVERSEUM» συμβάλλει στην προώθηση ενός γόνιμου διαλόγου στα ζητήματα του πολιτισμού και της πολιτιστικής κληρονομιάς και καθιστά τη χώρα μας, γι’ αυτές τις ημέρες, επίκεντρο της πολιτιστικής διπλωματίας και πομπό θετικών μηνυμάτων. Ας σημειωθεί, επίσης, η σπουδαιότητα των επαφών και η διάνοιξη παραπέρα προοπτικών συνεργασίας μεταξύ όλων των συμμετεχόντων οργανισμών και των αντίστοιχων του Ε.Κ.Π.Α. Τέλος, εκτιμάται ως θετικότατο γεγονός η απόδειξη στην πράξη ότι το Πανεπιστήμιό μας και από αυτή την άποψη διαθέτει ιδιαίτερες οργανωτικές δυνατότητες και προοπτικές.

Πληροφορίες:

Μουσείο Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών