Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Συνέδρια » Προβολή συνεδρίου

Προβολή συνεδρίου

15.12.2009

Ο Adam Smith και ο Σκωτικός Διαφωτισμός

Tελετή έναρξης του Συνεδρίου: Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2009 ώρα 19.00

Μεγάλη Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Σάββατο 19 Δεκεμβρίου 2009 (09.00-14.30 και 17.00-21.00) και Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2009 (09.00-14.00)

στο Αμφιθέατρο «Ιωάννης Δρακόπουλος» και στο «Νέο Αμφιθέατρο».

Το συνέδριο διοργανώνουν το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Τομέας Φιλοσοφίας του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής) σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων (Τομέας Φιλοσοφίας του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Αντιπρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή κ. Ιωάννη Κ. Καράκωστα.

Χαιρετισμοί από:

• τον Ακαδημαϊκό, πρώην Πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών, Ομότιμο καθηγητή Φιλοσοφίας κ. Ευάγγελο Μουτσόπουλο
  • τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, καθηγητή κ. Ιωάννη Γεροθανάση
  • τον πρώην Αντιπρύτανη του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Διευθυντή του Τομέα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, καθηγητή κ. Παναγιώτη Νούτσο
  • την Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγήτρια κ. Μαρίκα Θωμαδάκη
  • τον Πρόεδρο του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή κ. Θεοδόσιο Πελεγρίνη.

Κήρυξη της έναρξης των εργασιών του συνεδρίου από τον Αντιπρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή κ. Ιωάννη Κ. Καράκωστα.

Ομιλίες από:

• την καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Αθανασία Γλυκοφρύδη-Λεοντσίνη με θέμα: «Η πρόσληψη του Σκωτικού Διαφωτισμού στην Ελλάδα»
  • τον αναπληρωτή καθηγητή του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κ. Διονύσιο Δρόσο με θέμα: «Κοινωνία και κοινότητα στο όραμα για τον Διαφωτισμό του Adam Smith»
  • τον καθηγητή του Πανεπιστημίου της Γλασκώβης κ. Christopher Berry με θέμα: «Smith’s Science of Human Nature».