Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Συνέδρια » Προβολή συνεδρίου

Προβολή συνεδρίου

07.11.2017

Επιστημονική Διημερίδα Θεωρητικής Φυσικής

20-21 Δεκεμβρίου 2017, 9:00-16:00

Η επιστημονική διημερίδα θα συγκεντρώσει, την περίοδο πλησίον των Χριστουγέννων, θεωρητικούς φυσικούς, η μεγάλη πλειοψηφία των οποίων δραστηριοποιείται στο εξωτερικό, αποσκοπώντας στη διατήρηση και περαιτέρω ενίσχυση των δεσμών τους με το Τμήμα Φυσικής του ΕΚΠΑ και το Πανεπιστήμιο γενικότερα. Ταυτόχρονα, τονίζεται η διαχρονική συμβολή του Τμήματος Φυσικής στη σταδιοδρομία των περισσότερων Ελλήνων θεωρητικών φυσικών. Αναμένεται η συμμετοχή μεταπτυχιακών φοιτητών και υποψήφιων διδακτόρων από το ΕΚΠΑ, καθώς και από άλλα επιστημονικά ιδρύματα της ευρύτερης περιοχής της Αττικής.

Ομιλίες σε ερευνητικά θέματα τρέχοντος διεθνούς ενδιαφέροντος θα δοθούν από επιλεγμένους προσκεκλημένους ομιλητές, καθώς και από άλλους ενδιαφερόμενους συμμετέχοντες στη διημερίδα. Το θεματολογικό φάσμα θα καλύψει διαφορετικούς τομείς της Θεωρητικής Φυσικής, όπως Υψηλές Ενέργειες, Πυρηνική Φυσική, Στερεά Κατάσταση και Κλασική και Κβαντική Βαρύτητα.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα: