Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Συνέδρια » Προβολή συνεδρίου

Προβολή συνεδρίου

24.11.2014

Διεθνές συνέδριο "The War on the Human: Human as Right, Human as Limit and the Task of the Humanities"

Τελετή έναρξης συνεδρίου: Πέμπτη 27/11/2014, ώρα 16:30

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το  Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Αμερικανικών Σπουδών οργανώνουν διεθνές συνέδριο με τίτλο:

“The War on the Human: Human as Right,

Human as Limit and the Task of the Humanities”

Η τελετή έναρξης του συνεδρίου θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 27 Νοεμβρίου 2014 και ώρα 16:30 στο Πολιτιστικό Κέντρο "Κωστής Παλαμάς" (Ακαδημίας 48 και Σίνα, τηλ. 3688712-13).

Την ίδια ημέρα και ώρα 18:45 θα πραγματοποιηθεί ομιλία από τον καθηγητή  του Πανεπιστημίου Columbia, κύριο Στάθη Γουργουρή, με τίτλο:

Three Tropes of Human Animality: Psychē, Paideia, Philia”

Οι εργασίες του συνεδρίου θα συνεχιστούν έως και το Σάββατο 29 Νοεμβρίου 2014.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

• Χαιρετισμός από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, κύριο Θεόδωρο Π. Φορτσάκη.

• Χαιρετισμός από την Πρόεδρο του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, κυρία Ευαγγελία Σακελλίου-Σουλτς.