Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Συνέδρια » Προβολή συνεδρίου

Προβολή συνεδρίου

01.09.2014

Διεθνές Συνέδριο "Η ανθρώπινη ανάπτυξη σε εποχές κρίσης: Επαναπροσέγγιση της κοινωνικής δικαιοσύνης"

Αθήνα, 2-5 Σεπτεμβρίου 2014

Το συνέδριο, με τίτλο "Η ανθρώπινη ανάπτυξη σε εποχές κρίσης: Επαναπροσέγγιση της κοινωνικής δικαιοσύνης”, θα πραγματοποιηθεί από τις 2 έως τις 5 Σεπτεμβρίου 2014 στο ξενοδοχείο President, στην Αθήνα.

Συμμετέχουν διεθνείς προσωπικότητες, όπως o Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Harvard Amartya Sen (Βραβείο Νόμπελ Οικονομικών, 1998), ο Καθηγητής στο MIT Daron Acemoglu (συγγραφέας του βιβλίου Why Nations Fail), οι φιλόσοφοι Martha Nussbaum (Πανεπιστήμιο του Σικάγο) και Phillip Pettit (Πανεπιστήμιο Princeton), και o Kaushik Basu (επικεφαλής οικονομολόγος της Παγκόσμιας Τράπεζας).

Στόχος του συνεδρίου είναι να προσεγγίσει με φιλοσοφικό, οικονομικό και θεσμικό τρόπο τον ανθρώπινο παράγοντα και την ανάπτυξή του μέσα σε οικονομικά περιβάλλοντα ύφεσης.

Διεθνείς προσωπικότητες από το χώρο των Οικονομικών, της Φιλοσοφίας, της Κοινωνιολογίας, της Πολιτικής Επιστήμης και της Νομικής θα επανεξετάσουν, με βάση το ελληνικό παράδειγμα, τις δυνατότητες και την προοπτική της ανθρώπινης ανάπτυξης και της κοινωνικής δικαιοσύνης. Στα χρόνια της "Μεγάλης Ύφεσης", φαινόμενα όπως η υποχώρηση της κοινωνικής προστασίας και του βιοτικού επιπέδου ακόμη και σε χώρες που θεωρούνται αναπτυγμένες, έχουν θέσει με ένταση το ερώτημα του τι αποτελεί "ανάπτυξη" και σε ποιους τελικά καταλήγει. Αυτό είναι το κρίσιμο ζητούμενο και ο προβληματισμός που θα τεθεί προς διάλογο και ενώπιον του ελληνικού κοινού.

Πληροφορίες για το συνέδριο και τις παράλληλες εκδηλώσεις που οργανώνονται στο ΕΚΠΑ

Ιστοτοπος συνεδρίου