Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Συνέδρια » Προβολή συνεδρίου

Προβολή συνεδρίου

20.05.2013

Διεθνές Διεπιστημονικό Συνέδριο με τίτλο: «Hybrid City II: Subtle rEvolutions»

23-25 Μαΐου 2013, Αμφιθέατρα «Α. Αργυριάδης» και «Ι. Δρακόπουλος», κεντρικό κτίριο Πανεπιστημίου Αθηνών, Πανεπιστημίου 30

Το Ερευνητικό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο Εφηρμοσμένης Επικοινωνίας (ΕΠΙΕΕ) σε συνεργασία με το Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και το Εργαστήριο Νέων Τεχνολογιών στην Επικοινωνία, την Εκπαίδευση και τα ΜΜΕ του Τμήματος, διοργανώνουν ένα τριήμερο διεθνές διεπιστημονικό συνέδριο στις 23-25 Μαΐου στην Αθήνα, υπό τον τίτλο «HybridCity II: Subtle rEvolutions».

Αντικείμενο του συνεδρίου είναι η διερεύνηση του αναδυόμενου χαρακτήρα της υβριδικής πόλης και του εν δυνάμει μετασχηματισμού της αστικής κατάστασης, ως αποτέλεσμα των εξελίξεων στις τεχνολογίες της πληροφορίας και επικοινωνίας (ΤΠΕ) αλλά και της ένταξής τους στο αστικό φυσικό πλαίσιο.

Το Δελτίο Τύπου

Το πρόγραμμα του Συνεδρίου