Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Συνέδρια » Προβολή συνεδρίου

Προβολή συνεδρίου

11.04.2011

9ο Διήμερο Συνέδριο με θέμα «Μαθηματικά και Τέχνες στην Εκπαίδευση»

Παρασκευή 15 και το Σάββατο 16 Απριλίου 2011 στο Νέο Αμφιθέατρο του Κεντρικού Κτιρίου Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημίου 30)

Το Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία του Πανεπιστημίου Αθηνών,  διοργανώνει το 9ο Διήμερο Διαλόγου για τη Διδασκαλία των Μαθηματικών με θέμα:

«Μαθηματικά και Τέχνες  στην Εκπαίδευση»

Την Παρασκευή 15 και το Σάββατο 16 Απριλίου 2011.

Στο Νέο Αμφιθέατρο του Κεντρικού Κτιρίου Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημίου 30).

Οι εργασίες του Διημέρου στοχεύουν να αναδείξουν τους σχετικούς προβληματισμούς, τις ερευνητικές δραστηριότητες και τις πρωτοβουλίες ερευνητών και εκπαιδευτικών για τη διερεύνηση και την αξιοποίηση των αμοιβαίων και πολύπλευρων σχέσεων των μαθηματικών με τις τέχνες στην προσχολική και στη σχολική εκπαίδευση.

Πλήρες κείμενο και πρόγραμμα Συνεδρίου