Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Συνέδρια » Προβολή συνεδρίου

Προβολή συνεδρίου

07.11.2017

8ο Συνέδριο της Επιστημονικής Εταιρείας Χρηματοοικονομικής Μηχανικής και Τραπεζικής

18-19 Δεκεμβρίου 2017

Το 8ο Εθνικό Συνέδριο της Επιστημονικής Εταιρείας Χρηματοοικονομικής Μηχανικής και Τραπεζικής (ΕΕΧΜΤ) αποτελεί πλέον θεσμό όσον αφορά την ανταλλαγή και διακίνηση ιδεών σχετικών με τη χρηματοοικονομική μηχανική και τραπεζική στον Ελληνικό χώρο. Στόχος του συνεδρίου είναι η παρουσίαση νέων ερευνητικών αποτελεσμάτων καθώς και η διάδοση μεθοδολογιών για την ανάλυση και λήψη αποφάσεων στο χώρο της Χρηματοοικονομικής, από τα μέλη της Εταιρείας, αλλά και όποιων άλλων το επιθυμούν.

Τόπος Συνεδρίου
Το συνέδριο θα διοργανωθεί από το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου (Πανεπιστημίου 30, Αθήνα). Η φετινή διοργάνωση συμπίπτει με την συμπλήρωση 180 χρόνων από την ίδρυση του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Θέματα
Η θεματολογία Συνεδρίου καλύπτει όλο το φάσμα της χρηματοοικονομικής μηχανικής και τραπεζικής. Ενδεικτικά αναφέρονται τα ακόλουθα θέματα:

• Ανάλυση & διαχείριση κινδύνων τραπεζικών ιδρυμάτων
  • Τραπεζική και χρηματοοικονομική διοίκηση
  • Διαχείριση ενεργητικού - παθητικού
  • Διαχείριση ρευστότητας
  • Ανάλυση επίδοσης των τραπεζικών ιδρυμάτων και υποκαταστημάτων
  • Διαχείριση ποιότητας στο τραπεζικό χώρο
  • Το νέο σύμφωνο της Βασιλείας
  • Διεθνής στρατηγική τραπεζικών ιδρυμάτων
  • Διεθνής χρηματοοικονομική κρίση
  • Εξαγορές & συγχωνεύσεις τραπεζικών ιδρυμάτων