Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Συνέδρια » Προβολή συνεδρίου

Προβολή συνεδρίου

03.11.2016

6ου Πανελλήνιο Συνέδριο Συμβουλευτικής Ψυχολογίας

4-6 Νοεμβρίου 2016

Κλάδος Συμβουλευτικής Ψυχολογίας της Ελληνικής Ψυχολογικής Εταιρείας (ΕΛΨΕ) υπό την αιγίδα της Σχολής Επιστημών της Αγωγής του Πανεπιστημίου Αθηνών και σε συνεργασία με το Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΤΕΑΠΗ) και το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης.

Το 6ο Πανελλήνιο Συνέδριο του Κλάδου Συμβουλευτικής Ψυχολογίας με τίτλο:

"Ζητήματα Πολυπολιτισμικότητας και Κοινωνικής Δικαιοσύνης στη Συμβουλευτική Ψυχολογία"

θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα από τις 4 έως τις 6 Νοεμβρίου 2016, υπό την αιγίδα της Σχολής Επιστημών της Αγωγής του ΕΚΠΑ.

Στην παγκοσμιοποιημένη εποχή που ζούμε, όλοι πλέον γνωρίζουμε τις τεράστιες επιδράσεις που έχουν οι διαφορετικές κουλτούρες και πολιτισμοί στην διαμόρφωση της συμπεριφοράς μας. Διαπιστώνουμε καθημερινά ότι πολλές θεωρίες, αξίες, στόχοι, μεθοδολογίες και ερμηνείες της συμπεριφοράς έχουν επηρεαστεί και τροποποιηθεί. Όλοι οι κλάδοι της ψυχολογίας έχουν υποχρεωθεί να αναθεωρήσουν και να προσαρμόσουν την επιστημονική τους γνώση για να συμπεριλάβουν τη νέα διάσταση της πολυπολιτισμικότητας και της διαφορετικότητας τόσο στις θεωρίες όσο και στις εφαρμογές τους. Οι εφαρμοσμένοι κλάδοι της ψυχολογίας, όπως είναι και η Συμβουλευτική Ψυχολογία, χρειάζεται, κατά μείζονα λόγο, να προχωρήσουν ένα βήμα παραπέρα και να εντάξουν αυτή την διαπίστωση στις θεωρητικές τους κατασκευές και στις παρεμβάσεις τους.

Η Συμβουλευτική Ψυχολογία υπήρξε από τους πρώτους εφαρμοσμένους κλάδους που έδωσε έμφαση στις κοινωνικές αδικίες που απορρέουν από την περιθωριοποίηση των κοινωνικά ευάλωτων ομάδων και ενεργοποιήθηκε για την άρση τους φροντίζοντας για την απόδοση κοινωνικής δικαιοσύνης. Η κοινωνική δικαιοσύνη βρίσκεται στη βάση της Συμβουλευτικής Ψυχολογίας και θεωρείται πλέον η πέμπτη δύναμη, μετά την πολυπολιτισμική. Ως κλάδος, πέρα από την ευαισθητοποίηση και τον σεβασμό της στην διαφορετικότητα, η Συμβουλευτική Ψυχολογία αναγνωρίζει και τον αντίκτυπο της έλλειψης προνομίων και της καταπίεσης των ευάλωτων ομάδων στην ψυχική τους υγεία, συνηγορώντας έτσι στην προσπάθεια δημιουργίας μιας περισσότερο κοινωνικά ορθής κοινωνίας. Κατά συνέπεια καλεί τους συμβουλευτικούς ψυχολόγους αλλά και τους επαγγελματίες ψυχικής υγείας να γίνουν κομβικοί φορείς κοινωνικής αλλαγής.

Στόχοι συνεδρίου:
(α) να υπογραμμισθεί η συμβολή της Συμβουλευτικής Ψυχολογίας στην πρόληψη, διαχείριση και αντιμετώπιση ζητημάτων που άπτονται των ανθρώπινων αναγκών διεθνώς, μέσα από μια πολυπολιτισμική μόρφωση, φροντίδα, ποιότητα ζωής και συνηγορία, και
(β) να ευαισθητοποιηθούν οι επαγγελματίες ψυχικής υγείας σε αποτελεσματικές δράσεις και παρεμβάσεις, τόσο σε ατομικό όσο και σε συλλογικό επίπεδο, έτσι ώστε να μπορούν να λειτουργούν ως ενεργητικοί φορείς αλλαγής στο ευρύ δίκτυο των κοινωνικο-δομικών επιρροών που καθορίζουν την ανθρώπινη εμπειρία, προκειμένου να συμβάλουν στην κοινωνική δικαιοσύνη.

Περισσότερες πληροφορίες: www.counsellingpsychology2016.gr