Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Συνέδρια » Προβολή συνεδρίου

Προβολή συνεδρίου

21.02.2013

4ο Περιγεννητικό Συμπόσιο Μαρία Δεληβοριά-Παπαδοπούλου “Diabetes in Pregnancy and Fetal Macrosomia”

9 Μαρτίου 2013

Το Νεογνολογικό Τμήμα της Β΄ Μαιευτικής και Γυναικολογικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, οργανώνει στις 9 Μαρτίου 2013 το 4ο Περιγεννητικό Συμπόσιο, που φέρει το όνομα της διαπρεπούς Ελληνίδας Καθηγήτριας της Περιγεννητικής Ιατρικής και Νεογνολογίας στις ΗΠΑ κ. Μαρίας Δεληβοριά-Παπαδοπούλου.

Επιπλέον το φετινό Συμπόσιο τιμά ένα επίλεκτο μέλος της διεθνούς Επιστημονικής Κοινότητας, τον «πατέρα» του μεταβολικού συνδρόμου Καθηγητή Κλινικής Επιδημιολογίας και Καρδιαγγειακής Ιατρικής στα Πανεπιστήμια Southampton UK και Oregon USA αντίστοιχα, κ. David Barker, ο οποίος έτυχε επίσης της τιμητικής διάκρισης του «Επιτίμου Διδάκτορα» από το Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Το εξαιρετικής σημασίας θέμα του διαβήτη στην κύηση και της εμβρυϊκής μακροσωμίας θα αναπτυχθεί σε όλες του τις πτυχές από διακεκριμένους Καθηγητές Πανεπιστημίων του εξωτερικού.

Όπως αναγράφεται στο πρόγραμμα, κάθε 30λεπτη εισήγηση θα ακολουθείται από 10λεπτη συζήτηση, ενώ στο τέλος των εισηγήσεων, όλοι οι ομιλητές θα εκφράσουν την επιστημονική τους άποψη για σημαντικά («καυτά») ερωτήματα,που σχετίζονται με το θέμα του Συμποσίου.

Ευελπιστούμε ότι το Συμπόσιο αυτό θα συμβάλλει ουσιαστικά στο να τονιστούν τα προβλήματα, που προκύπτουν από την επιπλοκή της κύησης με διαβήτη και εμβρυϊκή μακροσωμία με συνέπειες τόσον άμεσες όσον και απώτερες, ιδιαιτέρως στην ενήλικο ζωή.

Το Πρόγραμμα

Η Αφίσα