Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Προβολή εκδήλωσης

01.02.2012

"Με το Χέρι στην Καρδιά - Ημερίδα Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης"

11 Φεβρουαρίου 2012 10π.μ. Αμφιθέατρο (Ι.Δρακόπουλος) Κεντρικό Κτήριο Πανεπιστημίου Αθηνών (Προπύλαια)

«Με το χέρι στην Καρδιά»
Ευρωπαϊκή Μέρα 112
Ημερίδα ανοικτής εκπαίδευσης στην καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση.

Με την ευκαιρία της Ευρωπαϊκής Ημέρας για τον Αριθμό Έκτακτης Ανάγκης 112 το ΠΜΣ «Διεθνής Ιατρική-Διαχείριση Κρίσεων Υγείας» της ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ διοργανώνει ημερίδα ανοικτής εκπαίδευσης στη βασική καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση με τίτλο:

«Με το χέρι στην Καρδιά»

Η Ημερίδα τελεί υπό την Αιγίδα των Πρυτανικών Αρχών του ΕΚΠΑ και πραγματοποιείται με τη συνεργασία των :

•    Αντιπροσωπεία Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα
•    112 Foundation / European Emergency Number Association (EENA)
•    Ε.Κ.Α.Β.

Την εκδήλωση θα προσφωνήσει η Ευρωβουλευτής κα Συλβάνα Ράπτη και εκπρόσωπος της Πρυτανείας του Πανεπιστημίου Αθηνών.
Η εκπαίδευση απευθύνεται σε φοιτητές, καθηγητές, σε όλα τα μέλη της Πανεπιστημιακής κοινότητας καθώς και σε κάθε ενδιαφερόμενο για την παροχή αποτελεσματικών πρώτων βοηθειών σε περίπτωση καρδιακής ανακοπής.
Θα πραγματοποιηθεί:

•    Πρακτική εξάσκηση βασικής ΚΑΡΠΑ σε ομοιώματα
•    Επίδειξη χρήσης αυτόματου εξωτερικού απινιδιστή
•    Επίδειξη Απεγκλωβισμού και μεταφοράς πολυτραυματία

Η συμμετοχή είναι ελεύθερη με προεγγραφές. Θα χορηγηθεί πιστοποιητικό επιτυχούς παρακολούθησης.

Για περισσότερες πληροφορίες:  Γραμματεία Μεταπτυχιακών Σπουδών, κα Θεμελή Έλενα, τηλ. επικοινωνίας : 210 74 61 451, Email: elthe17@yahoo.fr

Το Πρόγραμμα

Η Αφίσα