Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Προβολή εκδήλωσης

24.05.2017

Εγκαίνια έκθεσης αρχαίων κυπριακών αγγείων στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης

Πέμπτη 25 Μαΐου 2017, ώρα 11:00

Την Πέμπτη 25 Μαΐου 2017 και ώρα 11.00 στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (στον 2ο όροφο της Φιλοσοφικής Σχολής) θα πραγματοποιηθεί η πρώτη επίσημη παρουσίαση της έκθεσης με τίτλο «Μια νεανική αρχαιολογική συλλογή: από τη Λευκωσία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών». Πρόκειται για την έκθεση 15 αρχαίων κυπριακών αγγείων, τα οποία δώρισε πρόσφατα ο ομότιμος καθηγητής Πασχάλης Μ. Κιτρομηλίδης στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης.

Την παρουσίαση θα τιμήσουν με την παρουσία τους ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητής κ. Α.-Μ. Δημόπουλος, και ο Πρόεδρος του Ιδρύματος Α. Γ. Λεβέντη, κ. Α. Π. Λεβέντης.

Η εκδήλωση εντάσσεται στο πλαίσιο του εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων 2017 και του επίσημου εορτασμού των 180 ετών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών – Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας