Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Ημερίδες - Σεμινάρια » Προβολή ημερίδας

Προβολή ημερίδας

19.12.2013

Τέταρτη ανοιχτή διάλεξη/συζήτηση

Παρασκευή, 20/12/13, ώρα 13:00

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Καλούμε τους φοιτητές και τις φοιτήτριες του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε μια σειρά ανοιχτών μαθημάτων/συζητήσεων με στόχο να σκεφτούμε μαζί και να ανταλλάξουμε απόψεις  πάνω σε θέματα  που αφορούν τις ραγδαίες εξελίξεις  στις επιστήμες, στην κοινωνία, στη ζωή μας. Ιδιαίτερα σήμερα, που το πανεπιστήμιό μας  περνά μία κρίσιμη φάση (πειθαρχική δίωξη εναντίον του Πρύτανη, απεργιακός αγώνας διοικητικών) η κριτική γνώση και η αλληλεγγύη μεταξύ των μελών της ακαδημαϊκής κοινότητας είναι ακόμα πιο αναγκαίες.

Η τέταρτη συνάντηση θα γίνει την Παρασκευή, 20 Δεκεμβρίου 2013, ώρα 13:00, στον εκθεσιακό χώρο «Νίκος Κεσσανλής» της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών, Πειραιώς 256, Ρέντης, και θα περιλαμβάνει:

1. Ξενάγηση/συζήτηση στην Έκθεση του Χαρούν Φαρόκι (Harun Farocki) με θέμα  «Ενάντια σε τι; Ενάντια σε ποιόν;»

Εισηγήτρια: Μαρία Κομνηνού, Τμήμα ΕΜΜΕ

Στην έκθεση περιλαμβάνονται επτά βιντεο-εγκαταστάσεις με θέμα την προπαγάνδα, τον πόλεμο, τον εγκλεισμό.

2. Α. Παπαδιαμάντη, Ο Ξεπεσμένος Δερβίσης

Αναλόγιο από τις αποφοίτους του Τμήματος ΕΜΜΕ Αρχοντούλα Βαρβάκη και Φιλίππα Σκούρτη.

Οργανωτική Επιτροπή
Πέπη Ρηγοπούλου/Τμήμα Επικοινωνίας & ΜΜΕ