Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Ημερίδες - Σεμινάρια » Προβολή ημερίδας

Προβολή ημερίδας

15.05.2012

Τα αποτελέσματα της Ημερίδας: "Οι επιπτώσεις του περιβάλλοντος στο έμβρυο και το παιδί: Πώς αντιμετωπίζονται;"

Στα πλαίσια του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών «Περιβάλλον και Υγεία. Διαχείριση περιβαλλοντικών θεμάτων με επιπτώσεις στην Υγεία» υλοποιήθηκε ημερίδα με θέμα:

«Οι επιπτώσεις του περιβάλλοντος στο έμβρυο και το παιδί: Πώς αντιμετωπίζονται;»

στο κεντρικό κτίριο του ΕΚΠΑ. στο αμφιθέατρο «Άλκης Αργυριάδης». την Τετάρτη 9 Μαΐου 2012.

Η ημερίδα ολοκληρώθηκε με διατύπωση προβληματισμού επί των θεμάτων που ανέδειξαν οι εισηγητές.

Η πρόταση που πηγαία προέκυψε από την ημερίδα, είναι η προσπάθεια να δημιουργηθεί και στην Ελλάδα, όπως έχει ήδη αναπτυχθεί στην Κύπρο, σχέδιο δράσης με στόχο την ενημέρωση κι ευαισθητοποίηση των ενδιαφερόμενων και του ευρύτερου κοινού, για τη διασφάλιση της υγείας και της σωστής ανάπτυξης των παιδιών που γεννιούνται στην Ελλάδα.

Το Δελτίο Τύπου