Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Ημερίδες - Σεμινάρια » Προβολή ημερίδας

Προβολή ημερίδας

14.09.2011

Σεμινάριο Μεταπτυχιακό: Διεθνής Ιατρική-Διαχείριση Κρίσεων Υγείας- Advanced Course in the Management of Disaster Victims

Στην Λευκωσία από τις 17 έως τις 22 Οκτωβρίου 2011.

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Διεθνής Ιατρική-Διαχείριση Κρίσεων Υγείας» της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνει στην Λευκωσία το πρώτο « Advanced Course in the Management of Disaster Victims » από τις 17 έως τις 22 Οκτωβρίου 2011.

Το Σεμινάριο πραγματοποιείται με την στενή συνεργασία της Ομάδας Πολιτικής Προστασίας Λευκωσίας και φιλοδοξούμε να αποτελέσει ένα μείζον επιστημονικό και ακαδημαϊκό γεγονός που θα συγκεντρώνει γύρω από το αντικείμενο της «Ιατρικής Καταστροφών» επιστήμονες από την Κύπρο, την Ελλάδα αλλά και από τον ευρύτερο χώρο της Ανατολικής Μεσογείου που, όπως είναι γνωστό, δοκιμάζεται από φυσικές αλλά και ανθρωπογενείς κρίσεις.

Το επταήμερο Σεμινάριο απευθύνεται σε ιατρούς νοσηλευτές, διασώστες και σε άλλους επαγγελματίες υγείας που  ασχολούνται με την οργάνωση της πολιτικής προστασίας, με την έρευνα και διάσωση και γενικά με την διαχείριση τέτοιων μεγάλων κρίσεων.

Στο Σεμινάριο έχουν προσκληθεί να διδάξουν διακεκριμένοι ομιλητές από την Κύπρο, την Ελλάδα αλλά και προσκεκλημένοι ομιλητές -ιατροί από Οργανισμούς με μεγάλη εμπειρία στην ιατρική Καταστροφών.

Τα θεωρητικά μαθήματα θα πλαισιώνονται από καθημερινές πρακτικές ασκήσεις σε θέματα διάσωσης και διαχείρισης θυμάτων, ενώ το επιστέγασμα του Σεμιναρίου θα είναι μία μεγάλης έκτασης άσκηση προσομοίωσης αντιμετώπισης μαζικών απωλειών υγείας  σε πραγματικούς χρόνους.

Πληροφορίες :http://crisis.med.uoa.gr

Πλήρες κείμενο και πρόγραμμα σεμιναρίου