Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Ημερίδες - Σεμινάρια » Προβολή ημερίδας

Προβολή ημερίδας

18.10.2011

Σεμινάριο με θέμα «Ανάπτυξη Επιχειρηματικών Δεξιοτήτων»

Από Τετάρτη 2 Νοεμβρίου 2011 έως Πέμπτη 10 Νοεμβρίου 2011, Τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών (πρώην ΤΥΠΑ), Αίθουσα Συνεδριάσεων (Α56), 1ος όροφος

Το Γραφείο Διασύνδεσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Eπιχειρησιακό Πρόγραμμα «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση», Κατηγορία Πράξεων «Δομή Απασχόλησης και Σταδιοδρομίας Πανεπιστημίων») διοργανώνει σεμινάριο με θέμα «Ανάπτυξη Επιχειρηματικών Δεξιοτήτων».

Το σεμινάριο απευθύνεται κυρίως σε τελειοφοίτους και αποφοίτους του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, οι οποίοι ενδιαφέρονται να ανακαλύψουν κλίσεις και δεξιότητες που μπορούν να συντελέσουν στη βελτίωση της αυτοαντίληψής τους και ενδέχεται να τους οδηγήσουν σε εναλλακτικές επαγγελματικές διεξόδους, όπως η δημιουργία της δικής τους επιχείρησης.

Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου:

- θα γίνει αναφορά σε παράγοντες του κοινωνικού, οικονομικού και πολιτιστικού περιβάλλοντος που ευνοούν ή δυσχεραίνουν την ίδρυση και την ανάπτυξη επιχειρήσεων,

- θα παρουσιαστεί η μεθοδολογία εκπόνησης ενός επιχειρηματικού σχεδίου,

- θα θιγούν ζητήματα διοίκησης επιχειρήσεων,

- θα συζητηθεί η μεθοδολογία επιλογής και εφαρμογής ενός συστήματος ποιότητας,

- θα αναλυθούν έννοιες, όπως η εταιρική κουλτούρα, η εταιρική κοινωνική ευθύνη και η διαχείριση της καινοτομίας και της αλλαγής.

Το πλήρες κείμενο του Σεμιναρίου

Η Aίτηση συμμετοχής