Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Ημερίδες - Σεμινάρια » Προβολή ημερίδας

Προβολή ημερίδας

05.12.2012

Πρόσκληση Εθελοντών - Μονάδα Προσβασιμότητας για Φοιτητές με Αναπηρία

Δήλωση συμμετοχής μέχρι τις 13 Δεκεμβρίου 2012

Η Μονάδα Προσβασιμότητας για Φοιτητές με Αναπηρία αναζητά εθελοντές που θα καλύψουν τις ανάγκες των Φοιτητών με Αναπηρία για το εαρινό εξάμηνο του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους.

Οι υποψήφιοι μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στο σύνδεσμο http://access.uoa.gr/Unit%20Volunteerism.htm μέχρι τις 13 Δεκεμβρίου, ενώ θα πρέπει να παρακολουθήσουν, στο κτήριο Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Πανεπιστημιούπολη, μια υποχρεωτική εκπαίδευση την Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου ή την Τρίτη 18 Δεκεμβρίου, από τις 10:00 μέχρι τις 17:00.

Σημειώνεται ότι δεν απαιτείται σχετική εμπειρία και ότι παρέχεται βεβαίωση συμμετοχής στο πρόγραμμα εθελοντισμού.

Επίσης:

·  Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου και Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου, από τις 12:00 μέχρι τις 15:00 θα διεξαχθεί μια βιωματική ημερίδα «Εκμάθησης τεχνικών συνοδού ατόμων με απώλεια όρασης» σε συνεργασία με Εκπαιδευτές Κινητικότητας του Πανελλήνιου Συνδέσμου Τυφλών.

·  Τετάρτη 19 Δεκέμβρη, από τις 10:00 μέχρι τις 13:00, θα διεξαχθεί μια βιωματική ημερίδα «Εκμάθησης τεχνικών συνοδού χρήστη ηλεκτροκίνητου ή χειροκίνητου αμαξιδίου» σε συνεργασία με το περιοδικό «Αυτονομία».

Οι ημερίδες αυτές δεν είναι υποχρεωτικές, αλλά θεωρούνται πολύ χρήσιμες. Οι θέσεις είναι περιορισμένες και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Αφίσα προώθησης εθελοντισμού "Υποστήριξη στο αναγνωστήριο"

Αφίσα προώθησης εθελοντισμού "Υποστήριξη στις ηλεκτρονικές σημειώσεις"

Αφίσα προώθησης εθελοντισμού "Υποστήριξη στο αμφιθέατρο"

Αφίσα προώθησης εθελοντισμού "Συνοδεία στη μετακίνηση"