Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Ημερίδες - Σεμινάρια » Προβολή ημερίδας

Προβολή ημερίδας

10.05.2011

Ημερίδα στα πλαίσια του ΠΜΣ:«Περιβάλλον και Υγεία. Διαχείριση Περιβαλλοντικών Θεμάτων με Επιπτώσεις στην Υγεία»

12 Μαΐου 2011 στο αμφιθέατρο 'Ιωάννης Δρακόπουλος" Πανεπιστημίου 30

Ο αμίαντος είναι ένα φυσικό ορυκτό που έχει χρησιμοποιηθεί ευρύτατα από τον περασμένο αιώνα σε πολλές μορφές για βιομηχανική χρήση. Είναι γνωστό ότι συνδέεται με σοβαρές ασθένειες όπως η Αμιάντωση και το κακοήθες Μεσοθηλίωμα. Τα  νανοσωματίδια ανακαλύφθηκαν προ εικοσαετίας και περιγράφονται ως τα "μαγικά σωματίδια του 21ου αιώνα"  ελαφρά σαν το πλαστικό και ανθεκτικά σαν το ατσάλι και χρησιμοποιούνται από την φαρμακευτική βιομηχανία αλλά και την βιομηχανία ηλεκτρονικών.
Επιστημονικές έρευνες επισημαίνουν ότι πιθανόν τα νανοσωματίδια να συμπεριφέρονται όπως ο αμίαντος όταν εισπνευσθούν και να προκαλούν ιστολογικές βλάβες τύπου Αμιάντωσης και  Μεσοθηλιώματος. Η ημερίδα που οργανώνεται από το ΜΠΣ «Περιβάλλον και Υγεία. Διαχείριση Περιβαλλοντικών Θεμάτων με Επιπτώσεις στην Υγεία» 12 Μαΐου 2011 στο αμφιθέατρο 'Ιωάννης Δρακόπουλος" Πανεπιστημίου 30 σκοπό έχει την ανάπτυξη προβληματισμού για αυτό το θέμα μέσα από τεκμηριωμένα επιστημονικά δεδομένα.

MASTER PROGRAM / WORK SHOP SCHEDULE