Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Ημερίδες - Σεμινάρια » Προβολή ημερίδας

Προβολή ημερίδας

17.02.2017

Ημερίδα με θέμα "Η παρουσία του Αντρέ Μαλρώ στην Ελλάδα"

Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2017

Ο Σύνδεσμος Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας Π.Ε. (Association des Professeurs de Français de Formation Universitaire-Grèce) και το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος διοργανώνουν, το Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2017, ημερίδα με θέμα "Η παρουσία του Αντρέ Μαλρώ στην Ελλάδα".

Σκοπός της ημερίδας είναι να εξερευνήσει την παρουσία του Αντρέ Μαλρώ στην Ελλάδα,  τόσο στην φυσική όσο και στην πνευματική της διάσταση.

Συμμετέχουν οι: Michaël de Saint-Cheron (φιλόσοφων των θρησκειών, κριτικός τέχνης, δοκιμιογράφος), Νικόλας Μανιτάκης (Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών), Τάκης Θεοδωρόπουλος (συγγραφέας, δημοσιογράφος), Κωνσταντίνα Πλιάκα (καθηγηγήτρια γαλλικής γλώσσας, διδάκτωρας), Χρήστος Νίκου (αντιπρόεδρος Συνδέσμου Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας Π.Ε).