Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Ημερίδες - Σεμινάρια » Προβολή ημερίδας

Προβολή ημερίδας

12.05.2011

Ημερίδα με θέμα: "Δείκτες ένταξης των μεταναστών στην Ελλάδα"

Δευτέρα 16 Μαίου, κεντρικό κτήριο Πανεπιστημίου Αθηνών, Αμφιθέατρο "Ιωάννης Δρακόπουλος"

Το Εργαστήριο Μελέτης της Μετανάστευσης και Διασποράς (ΕΜΜΕΔΙΑ) του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης και ο Τομέας Ψυχολογίας του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνουν ημερίδα με θέμα: «Δείκτες ένταξης μεταναστών στην Ελλάδα»

τη Δευτέρα 16 Μαΐου, από τις 9.00 μέχρι τις 14.30, στο κεντρικό κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών, στο Αμφιθέατρο «Ιωάννης Δρακόπουλος».

Αντικείμενο της ημερίδας αποτελούν τα ευρήματα της πρωτότυπης πανελλαδικής έρευνας για την ανάλυση δεικτών ένταξης των μεταναστών στην Ελλάδα. Η έρευνα χρηματοδοτήθηκε από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Ένταξης και αποτυπώνει με έγκυρο και επιστημονικά ακριβή τρόπο την ελληνική πολιτική για την ένταξη των μεταναστών σε έξι επίπεδα πολιτικής (της αγοράς εργασίας, της στέγασης, της εκπαίδευσης, της υγείας και πρόνοιας, της κοινωνικής και πολιτικής συμμετοχής, της κοινωνικοπολιτισμικής και ψυχολογικής προσαρμογής) διευρύνοντας και εμβαθύνοντας αντίστοιχες έρευνες ευρωπαϊκών κέντρων μελέτης για τη μετανάστευση στην Ελλάδα. Επισημαίνεται ότι οι εν λόγω δείκτες αποτελούν στην  ουσία και κατευθυντήριες γραμμές για τη διαμόρφωση της ελληνικής πολιτικής για την ένταξη των μεταναστών.

Πρόγραμμα και πρόσκληση ημερίδας