Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Ημερίδες - Σεμινάρια » Προβολή ημερίδας

Προβολή ημερίδας

Ημερίδα με θέμα "Ψυχοκοινωνική υποστήριξη παιδιών προσφύγων"

Σάββατο 6 Μαΐου 2017

Το Τμήμα Ψυχολογίας και το Κέντρο Έρευνας και Εφαρμογών Σχολικής Ψυχολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνουν ημερίδα με τίτλο «Ψυχοκοινωνική υποστήριξη παιδιών προσφύγων».

Η ημερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, στελέχη εκπαίδευσης, ειδικούς ψυχικής υγείας, επαγγελματίες που εργάζονται με ευάλωτες ομάδες παιδιών και εφήβων, καθώς και σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές. Σκοπός της ημερίδας είναι η ευαισθητοποίηση των συμμετεχόντων αναφορικά με θέματα ψυχοκοινωνικής προσαρμογής και στήριξης παιδιών προσφύγων, καθώς και η ανάδειξη προοπτικών ενδυνάμωσης όλων των μελών της σχολικής κοινότητας.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6 Μαΐου 2017, ώρες 10:00-15:00, στην αίθουσα Aula της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Υποβολή αιτήσεων εγγραφής μέχρι και την Πέμπτη 4 Μαΐου 2017

Η συμμετοχή στο σεμινάριο περιλαμβάνει: παρακολούθηση της ημερίδας, έντυπο υλικό, πιστοποιητικό συμμετοχής και διάλειμμα-καφέ.

Για πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα και τη διαδικασία εγγραφής ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο: